Şizofreni hastalarında comt rs4680 ve SLC6a4 rs1042173 gen polimorfizmlerinin sosyal biliş performansıyla ilişkisi
The relationship between comt rs4680 and SLC6a4 rs1042173 gene polymorphisms and social cognition performance in patients with schizophrenia
  1. Tez No: 957042
  2. Yazar: FATİH ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BORA BASKAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Şizofreni (SCH), pozitif ve negatif belirtilerin yanı sıra bilişsel işlev bozukluğu ve duygudurum belirtileriyle karakterize, kronik bir ruhsal bozukluktur. Sosyal ve mesleki işlevsellikte belirgin düşüklüğe yol açar. İşlevsellik düşüklüğünün önemli yordayıcılarından birisi sosyal biliş (SB) bozukluğudur. Bu çalışmanın amacı, SCH hastalarında COMT rs4680 ve SLC6A4 rs1042173 gen polimorfizmlerinin SB performansı ve SB'yle ilişkili klinik ve metabilişsel özelliklerle ilişkisini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: SCH tanısı konan, klinik olarak stabil (Klinik Global İzlenim Ölçeği [KGİ] puanı
Özet (Çeviri)
Aim: Schizophrenia (SCH) is a chronic psychiatric disorder characterized by positive and negative symptoms, cognitive impairment, and mood symptoms. It leads to a significant reduction in social and occupational functioning. One of the key predictors of functional impairment is social cognition (SC) deficits. The aim of this study is to investigate the relationship between COMT rs4680 and SLC6A4 rs1042173 gene polymorphisms and SC performance, as well as clinical and metacognitive characteristics associated with SC in patients with SCH. Materials and Methods: A total of 150 patients diagnosed with SCH, aged between 18 and 65 years, and clinically stable (Clinical Global Impression [CGI] score