Rehabilitasyon hizmeti alan şizofreni hastalarında içgörü, içselleştirilmiş damgalanma, benlik saygısı ve sosyal işlevsellik
Insight, internalized stigma, self-esteem, and social functioning in patients with schizophrenia receiving rehabilitation services
- Tez No: 939773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamızın amacı, rehabilitasyon hizmeti alan şizofreni hastalarında içgörü, içselleştirilmiş damgalanma, benlik saygısı ve sosyal işlevsellik düzeylerini incelemek; bu grubu, rehabilitasyon hizmetlerinden yararlanmayan şizofreni hastalarıyla karşılaştırarak düzenli rehabilitasyonun bu değişkenler üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Bu çalışma, kesitsel ve vaka-kontrol deseninde planlanmıştır. Çalışmaya, DSM-5 tanı kriterlerine göre şizofreni tanısı almış, klinik remisyon ölçütlerini sağlayan, Akdeniz Üniversitesi Psikiyatri Gündüz Hastanesi'nde rehabilitasyon programlarına düzenli devam eden 35 hasta ve aynı tanı ile herhangi bir tür rehabilitasyon müdahalesine katılmadan ayaktan takip edilen 35 hasta dahil edilmiştir. Toplam 70 katılımcı ile çalışma yürütülmüştür. Araştırmanın verilerinin toplanmasında Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Ruhsal Hastalıklarda İçselleştirilmiş Damgalanma Ölçeği (RHİDÖ), Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği (RBSÖ), İçgörünün Üç Bileşenini Değerlendirme Ölçeği (İÜBDÖ), Kişisel ve Sosyal Performans Ölçeği (KSPÖ) ve araştırmacılar tarafından hazırlanan sosyodemografik veri formu kullanılmıştır. Yaş ortalaması rehabilitasyon alan grupta 40,91±9,49 yıl, rehabilitasyon almayan grupta 40,46±9,06 yıldır (p=0,837). Rehabilitasyon alan grupta PANSS negatif sendrom boyutu skoru (p=0,004), RHİDÖ total skoru (p=0,007), RHİDÖ sosyal geri çekilme boyutu (p=0,006), RHİDÖ damgalanmaya karşı direnç boyutu (p=0,008) anlamlı olarak düşüktür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the levels of insight, internalized stigma, self-esteem, and social functioning in individuals diagnosed with schizophrenia who receive rehabilitation services; and to evaluate the impact of regular participation in rehabilitation by comparing this group with individuals with schizophrenia who do not utilize such services. This study was planned in a cross-sectional and case-control design. The study included 35 patients diagnosed with schizophrenia according to DSM-5 diagnostic criteria, who met clinical remission criteria and regularly participated in rehabilitation programs at Akdeniz University Psychiatric Day Hospital, and 35 patients with the same diagnosis who were followed on an outpatient basis without participating in any type of rehabilitation intervention. The study was conducted with a total of 70 participants. For data collection, the Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), the Internalized Stigma of Mental Illness Scale (ISMI), the Rosenberg Self-Esteem Scale (RSES), the Schedule for Assessing the Three Components of Insight (SAI), the Personal and Social Performance Scale (PSP), and a sociodemographic data form developed by the researchers were used. The mean age was 40.91±9.49 years in the rehabilitation group and 40.46±9.06 years in the non-rehabilitation group (p=0.837). In the rehabilitation group, the PANSS negative syndrome subscale score (p=0.004), ISMI total score (p=0.007), ISMI social withdrawal subscale (p=0.006), and ISMI stigma resistance subscale (p=0.008) were significantly lower.