Sayı duyusu temelli öğretimin altıncı sınıf öğrencilerinin özyeterliklerine ve performanslarına etkisi
Effects of number sense based instruction to sixth grade students self efficacies and performances
- Tez No: 484079
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESTURE KAYHAN ALTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Bu çalışmada sayı duyusu temelli öğretimin öğrencilerin matematiğe ilişkin özyeterlikleri ve performanslarına etkisi incelenmiştir. Matematiğe ilişkin özyeterlikler, matematik özyeterliği ile sayı duyusuna yönelik özyeterlikten oluşmaktadır. Öğrencilerin matematik performanslarını ise sayı duyuları, problem çözme başarıları, matematik başarıları ile günlük hayattaki matematiği fark edebilmeleri oluşturmaktadır. Bu çalışmada nicel araştırma desenlerinden öntest-sontest kontrol gruplu desen kullanılmıştır. Çalışma 2012-2013 öğretim yılında, Ankara ili Çankaya ilçesinde bulunan bir devlet okulunda altıncı sınıfa devam eden iki grup üzerinde uygulanmış ve 13 hafta ders planlarının, 2 hafta ölçeklerin uygulanması olmak üzere toplam 15 hafta sürmüştür. Bu süreçte deney grubundaki öğrenciler sayı duyusu temelli bir öğretimden geçerken, kontrol grubundaki öğrenciler öğretmenlerinin genellikle ders kitabından yararlanarak sürdürdüğü öğretimle devam etmişlerdir. Çalışmada öğrencilerin sayı duyularını belirlemek amacıyla“Sayı Duyusu Testi”, öz-yeterliklerini ölçmek amacıyla“Matematiğe Karşı Özyeterlik Algısı Ölçeği”, sayı duyusuna yönelik özyeterliklerini belirlemek için“Sayı Duyusuna Yönelik Özyeterlik Ölçeği”, günlük hayattaki matematiği ne kadar fark ettiklerini belirlemek için“Günlük Hayatta Matematik Anketi”, problem çözme başarılarını ölçmek amacıyla“Problem Çözme Testi”, matematik başarılarını belirlemek için ise dönem sonu notu kullanılmıştır. Veriler SPSS 15.0 paket programı kullanılarak MANOVA analizi ile analiz edilmiştir. Yapılan analiz sonuçlarında sayı duyusu temelli bir öğretim sürecinden geçen öğrencilerin geçmeyenlere göre sayı duyularının, günlük hayattaki matematiği fark edebilmelerinin ve problem çözme başarılarının anlamlı bir şekilde geliştiği gözlenmiştir. Yapılan sayı duyusu temelli öğretim, öğrencilerin matematik özyeterliklerinde, sayı duyusuna yönelik özyeterliklerinde ve matematik başarılarında anlamlı bir farklılaşma yaratmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effects of number sense based instruction on sixth grade students' self efficacies and performances. Self efficacies consist of self efficacy towards mathematics and self efficacy towards number sense. Students' mathematics performances consist of their number sense, problem solving achievement, mathematics achievement and perceiving of daily life mathematics. In this study pre-test-posttest control group design which is a quantitative research designs was used. The study was conducted in two sixth grade classes from a public school in Çankaya, Ankara in the 2012-2013 academic year, lasting total fifteen weeks including 13 weeks implementation of lesson plans and 2 weeks implementation of scales. In this process, while the students in the experimental group were passing through a number sense based instruction, the students in the control group continued with the intruction which is composed with the guidance of the text book. In the study“Numeracy Test”was used in order to determine the number sense of students. In order to measure self-efficacy towards mathematics“Self-Efficacy Perception Scale”, to measure self-efficacy towards number sense“Self-Efficacy Towards Number Sense Scale”, to measure awareness of daily life mathematics Mathematics in Daily Life Scale“, to measure problem solving achievement ”Problem Solving Test" and mathematics course final grade in order to determine mathematical achievements were used. The data were analyzed by MANOVA analysis using the SPSS 15.0 package program. The results revealed that number sense-based instruction had a significant effect on students' number sense, awareness of daily life mathematics and, problem solving achievement compared to the instruction that not based on number sense. There was no significant difference between the experimental and control groups in terms of their self efficacies towards mathematics and number sense and the mathematics achievement.