Amasya ilindeki sınıf öğretmenlerinin ağız ve diş sağlığı konusundaki bilgi ve davranışları
Oral and dental health knowledge and behaviors of primary school teachers in Amasya
  1. Tez No: 484078
  2. Yazar: REYHAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ KINGIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Halk Sağlığı, Education and Training, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin ağız-diş sağlığı hakkındaki bilgi ve davranışlarını belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, sınıf öğretmenlerinin demografik bilgileri ile ağız-diş sağlığı konusundaki bilgi ve davranışları arasındaki ilişki durumunun farklılaşıp farklılaşmadığı da incelenmiştir. Araştırma, 2015-2016 eğitim öğretim yılında Amasya ili ve ilçelerinde devlet okulunda görev yapan 302 sınıf öğretmeni ile gerçekleştirilmiştir. Nicel araştırma yönteminin kullanıldığı bu çalışmada veriler anket yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin ağız-diş sağlığı ile ilgili bilgi veya davranışlarının demografik bilgilerle ilişkisi“ki kare testi”ile çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda, sınıf öğretmenlerinin ağız-diş sağlığı konusunda hem bilgi hem davranış açısından birtakım eksikliklerinin olduğu tespit edilmiştir. Ağız-diş sağlığı hakkında kadın öğretmenlerin erkek öğretmenlere göre hem bilgi hem de davranış açısından daha yeterli oldukları görülmüştür. Ailenin sosyoekonomik durumu ile diş hekimi ziyareti sıklığı arasında olumlu bir ilişki bulunmuştur. Araştırmaya katılan sınıf öğretmenlerinin çoğunluğunun diş ipi ve ağız bakım gargarası kullanmadığı da ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to evaluate the knowledge and behaviors of primary school teachers related to oral and dental health. In line with this purpose, relationship between primary school teachers' demographic characteristics and their knowledge and behaviors about oral and dental health was also tested. This study was carried out with 302 primary school teachers working at public primary schools in Amasya during 2015-2016 academic year. Data were collected using a questionnaire in this quantitative research. Descriptive analysis method was used for analyzing the data. Relationship between demographic characteristics and oral-dental health knowledge and behaviors were analyzed using chi-square test. Result revealed that there were some deficiencies in the knowledge and behaviors of primary school teachers related to oral and dental health. Female teachers demonstrated both much knowledge and favorable behaviors compared to male teachers. A positive relationship was found between socio economic status of family and frequency of visiting a dentist. It was also found that majority of the teachers participated in this study did not use dental floss and mouth rinse.