Adezyon molekülleri ve ekstraselüler matriks proteinlerinin odontojen lezyonların biyolojik davranışları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of adhesion molecules and extracellular matrix proteins on biological behaviors of odontogenic lesions
- Tez No: 484085
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÇAĞRI DELİLBAŞI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Gerçek kistler vücudun diğer kemiklerine oranla çene kemiklerinde daha sık bulunur. Bu durum ağız dokularında kist oluşturabilecek çok sayıda odontojen epitel kalıntılarının varlığı ile açıklanabilir. Çoğu oldukça yavaş büyüme özelliği gösteren bu kistler, iltihapsal ve gelişimsel kistler olmak üzere iki ana sınıfa ayrılır. Bunların içinde gelişimsel bir kist olan odontojen keratokist (OKK) yerel nüks oranının yüksek oluşu ve agresif klinik davranışı nedeniyle diğer ağız kistlerinden ayrılmaktadır. Bu özellikler ağızda en çok görülen benign bir odontojen tümör olan ameloblastomun klinik seyri ile benzeşmektedir. Çalışmamızda parakeratotik odontojen kist (pOKK), ameloblastom ve dentigeröz kistlerin (DK) yerel yinelemelesi ve lokal agresif davranışlarıyla; ekstraselüler matriks proteinleri ve adezyon molekülleri arasındaki ilişki değerlendirildi. Değerlendirme ekstraselüler matriks proteinlerinden laminin ve kollagen; adezyon moleküllerinden ise E- kadherin, β -catenin ve ICAM antikorları ile yapıldı. DK' ların tüm boyamalarda pOKK ve Ameloblastoma göre istatistiksel olarak anlamlı derecede güçlü boyandığı tespit edildi. Sonuç olarak; pOKK ve ameloblastomun DK' dan az boyanmaları, yüksek yerel yineleme ve lokal agresif davranışlara sahip olması ile ilişkili olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
True cysts are mostly found in jaw bones in proportion to other bones of the body. This may be explained by the presence of many odontogenic epithelial remnants in the oral tissues which could be the source of cysts. These cysts are classified into two main categories; developmental and inflammatory cysts. Many of these cysts have shown slow growing characteristics. Because of high local recurrence rate and aggressive clinical behavior of odontogenic keratocyst (OKC), which is a kind of developmental cyst, differs from the other cysts, particularly inflammatory cysts. These clinical features resemble the clinical features of ameloblastoma which is most common benign tumour of the oral tissue. In this study, relationship between recurrence and local aggresive behavior of parakeratotic odontogenic cyst (pOKC), ameloblastoma as well as dentigerous cyst (DK) and extracellular matrix proteins, adhesion molecules were evaluated. Laminin, kollagen IV, E- kadherin, β - catenin and ICAM anticors were used for assesment. DK were stained statistically significant more than ameloblastoma and pOKC for all anticors. As a conclussion, pOKC and ameloblastoma were stained lower than DK. This may be related to high recurrence and local agressive behavior of these lesions.