Tavuklardan izole edilen stafilokokların adherens ve bakteriyosin aktiviteleri ile in vitro bakteriyel interferensleri üzerinde araştırmalar
Studies on adherence, bacteriocins activities and in vitro bacterial interference of staphylococci isolated chickens
- Tez No: 11083
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bakteriyoloji Bilim dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
75 7. ÖZET Bu çalışmada, tavuk kökenli staf i lokok' ların adherens, bakteriyosin, in vitro bakteriyel interferens ve antibiyotiklere duyarlılık özellikleri incelendi. Bakteriyosin aktivitesi yönünden incelenen 126 S. aureus ve 118 S.epidermidis susundan sadece 4 S.epidermidis' in bu özelliğe sahip olduğu belirlendi. Bakteriyosin aktivitesine sahip olan suşların Gram pozitif bakterilerin çoğu üzerine inhibitor etkileri olduğu, Gram negatif bakteriler ve C. albicans üzerine etkili olmadıkları saptandı. Adhezyon testlerinde incelenen 65 S. aureus ve 46 S.epidermidis susunun civciv karaciğer, akciğer ve dalak hücrelerine çeşitli düzeylerde yapışma yeteneğinde oldukları görüldü. Koagulaz pozitif staf i lokok' lar arasında yüksek düzeyde adhezyon gösterenlerin oram, koagulaz negatiflere göre daha fazla bulundu. in vitro adhezyon sırasıyla en çok karaciğer, akciğer ve dalak hücrelerinde saptandı. Staf i lokok suşları arasında gerçekleştirilen in vitro bakteriyel interferens testlerinde, bir staf i lokok susunun doku hücrelerine adherensinin, 11 staf i lokok susu tarafından interfere edildiği ortaya kondu.76 Agar disk difüzyonu yöntemiyle incelenen 126 S. aureus ve 117 S.epidermidis susunun antibiyotiklere duyarlılıkları sırasıy la: ampisilin'e 5S29.4, 5K23.1; kloramfenikol 'e 5569.8, %67.5; ko listin sülfat'a %2.4,%76.1; kanamisin'e 5*88. 9, 3690.6; neomisin'e %98.4, 5697.4; penisilin'e 5683.3, 5696.1; streptomisin 'e 5677.8, 5674.6, tetrasiklin'e 5639.7, 5619.7 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
77 8. SUMMARY Studies on adherence, bacteriocins activities and in vitro bacterial interference of Staphylococci isolated chickens In this study, from adhesion, bacteriocin, in vitro bacterial interference and antimicrobial susceptibility characte ristics of Staphylococci from chicken origin were investigated. Bacteriocine activity was detected in 4 out of 118 S.epidermidis strains, out none of 124 S. aureus strains. Bacteriocin producing strains inhibited the growth of Gram positive bacteria whereas did not showed inhibitory activity against Gram negative bacteria and C. albicans. All S. aureus (65 strains) and S.epidermidis (46 strains) tested had the ability to adhere on the cells of chicken liver, lung and spleen in vitro. The number of coagulase positive strains adhesing per cell was relatively higher than these of coagulase negative strains. In bacterial interference assays, the adhesion of Staphylococcus strains to isolated cells was interfered by 11 Staphylococcus strains.78 The susceptibility of 126 S. aureus and 117 S.epidermidis strains to eight antimicrobial agents were investigated by agar disc diffusion test. The sensitivity of strains tested was found as follows: ampicillin 29.45(5, 23.1%,; chloramphenicol 69.8%, 67.5%; colistin sulphate 2.4%, 76.1%; kanamycin 88.9%, 90.6%; neomycin 98.4%, 97.4%; penicilline 83.3%, 96.1%; streptomycine 77.8%, 77.6%; tetracycline 39.7%, 19.7%.