Yerel yönetimlerin sosyal politika unsurları Tokat Belediyesi örneği
Social policy elements of local administrations example of Tokat Municipality
  1. Tez No: 484115
  2. Yazar: ÇAĞATAY ALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çalışmanın amacı, yerel yönetim birimlerinden olan belediyelerde sosyal belediyecilik hizmetlerinin ne düzeyde ve hangi alanlarda uygulandığını belirlemektir. Çalışma gerçekleştirilirken öncelikle geniş bir literatür taraması yapılmış d aha s onra T okat Belediyesi'nin, 2014 yerel seçimlerden sonra sosyal belediyecilik alanındaki tüm faaliyetleri Tokat Belediyesi'nin faaliyet raporlarından, bülten, dergi vb. çalışmalarından hareketle tespit edilmiştir. Bu kapsamda çalışmada ilk olarak sosyal politika kavramı açıklanmaya çalışılmış, daha sonra sosyal politikanın kapsamı, unsurları ve araçları ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde yerel yönetim kavramı açıklanmaya çalışılmış, tarihsel kökeniyle birlikte Türkiye'de yerel yönetimler birimlerinden birisi olan belediye kavramı irdelenmiştir. Bununla birlikte sosyal belediyecilik kavramı, tarihsel gelişimi, işlevleri, konusu, olumsuz yönleri ve Türkiye'de sosyal belediyecilik açıklanmıştır. Üçüncü bölümde ise Tokat Belediyesi ile ilgili genel bilgiler verilmiş ve Tokat Belediyesi tarafından gerçekleştirilen sosyal belediyecilik çalışmaları ifade edilmiş; hizmetlerde eksik görülen noktalara dikkat çekilerek, bir takım önerilerle Tokat'ta sosyal belediyeciliğin dönüşümü ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine at what level social municipality services are and in which areas these services are provided in municipalities which are seen within the scope of local units. During the study, first of all, the literature was reviewed widely and then, all the municipal affairs of Tokat municipality between 2014 and 2016 were identified through municipal affair reports of Tokat municipality, bulletins, magazines and etc. Therefore, concept of social policy was initially focused on and then historical development, means and aims of social policy were analyzed in detail. In the second part, oncept of local administrations was explained and along with its historical origin,as one of the local administration units in Turkey, concept of municipality was analyzed.. At the same time, concept, subject, functions, historical development of social municipality and historical development of social municipality in Turkey were analyzed. Again, in this part, practices that were carried out in the context of social municipality and also in the legal framework of social municipality in Turkey were analyzed. In the third and final part, information about Tokat municipality was given and social municipality affairs carried out by Tokat municipality were stated. Pointing out the deficiencies seen in the services,conversion of social municipality in Tokat was introduced with suggestions.