Delhi Türk Sultanlığında Tuğluklular Dönemi siyasi tarihi (1320-1414)
Tughluqs Period of political history in Delhi Turkish Sultanate (1320-1414)
- Tez No: 484139
- Danışmanlar: PROF. DR. KONURALP ERCİLASUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu çalışma ile Hindistan'da siyasi hâkimiyet kurmuş olan Tuğluklular Hanedanı'nın siyasi tarihi bütün yönleriyle ortaya konmuştur. Çalışmanın Giriş Bölümünde Tuğluklular Hanedanı'ndan önce Delhi merkezli olarak hâkimiyet sürmüş olan siyasi teşekküllerin siyasi tarihine dair kısa bilgiler verilmiştir. Giriş Bölümünde yine Tuğluklular Hanedanı'nın siyasi tarihini ortaya koyan ana kaynaklar ile telif tetkik çalışmalar hakkında bilgi verilerek, bunların özellikleri ve tez çalışmasına olan katkıları kaydedilmiştir. Çalışmanın Birinci Bölümünde Sultan Gıyâseddîn Tuğluk Şah dönemi bütün hadiseleri ve gelişmeleri ile ele alınmıştır. Çalışmanın İkinci Bölümünde Sultan Muhammed Tuğluk Şah döneminde meydana gelen isyanlar, bağımsızlık hareketleri ile Çin ve Abbasi Halifeliği ile geliştirilen siyasi münasebet etraflıca ortaya konmuştur. Tez çalışmasının Üçüncü Bölümü'nde otuz sekiz yıldan fazla bir süre Delhi'de hâkimiyet süren Sultan Firuz Şah Tuğluk dönemi olayları ile bu dönemde yapılan imar faaliyetleri ele alınmıştır. Çalışmanın Dördüncü Bölümünde Tuğluklular Hanedanı'nın dağılma döneminde yaşanan hadiselerle birlikte bu bölümün en belirgin hadisesi olan Emir Timur etkisinin Hindistan'da bıraktığı tesirler ortaya konmuştur. Tez çalışması, Tuğluklular Hanedanı'nın siyasi tarihine dair yapılan değerlendirmeler ışığında elde edilen tespitler ortaya konarak sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study reveals the political history of Tugluq Dynasty, which has established political domination in India. In the Introduction section of the work, brief information on the political history of the political entities that had been ruled as Delhi centered before the Tugluq Period was given. In the Introduction, information about the main sources of the political history of Tugluqs Dynasty and copyright examination studies were given and their contributions to the study of characteristics and thesis were recorded. The period of Sultan Gıyaseddin Tugluq Shah in the first part of the work was dealt with by all the processes and developments. In the second part of the work, the revolts and independence movements that took place during the reign of Sultan Muhammad Tugluq Shah were revealed. In addition, the political relationship developed with China and the Abbasid Caliphate is given thoroughly. In the third part of the thesis study, the events of Sultan Firoz Shah Tugluq era, which has been dominating Delhi for more than thirty eight years, and the zoning activities carried out in this period have been discussed. In the fourth part of the work, the tombs of the Tugluq family were revealed. The most influential hadith in this section, the influence of the Imperial Timurid influence in India, is addressed. The thesis work was finalized by setting out the findings obtained in the light of the evaluations made about the political history of Tugluq Dynasty.