Kariyer çapaları ile örgütsel sosyalleşme arasındaki ilişki: Telekomünikasyon sektöründe bir araştırma
The relationship between career anchors and organizational socialization: A research at telecommuni̇cati̇on sector
  1. Tez No: 484138
  2. Yazar: DEMET TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. ENVER AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Araştırma; telekomünikasyon sektöründe örgüt üyelerinin kariyer çapaları ile örgütsel sosyalleşme arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Örgütsel sosyalleşme, işgörenlerin grup üyeleri ve yöneticilerle karşılıklı etkileşimini sağlaması ve örgüt içinde yüksek bir performans gösterebilmesi için örgütteki norm, değer ve davranışların öğrenilmesi sürecidir. Örgütsel sosyalleşme bireyin örgüte uyumunu kolaylaştırır, kişinin kariyerinde başarılı olmasını sağlar ve işten ayrılma niyetini azaltır. Kariyer çapaları ise başarılı bir bireysel kariyer için nelerin gerektiği yolundaki temel düşünceleri içermektedir. Kariyer çapaları, bireyin kariyeri ile ilgili bütün kararları etkilemekte; yeteneğini, ihtiyaçlarını ve kişisel değer yargılarını tanımasına bağlı olarak kariyerini belirlemesine yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada, telekomünikasyon sektöründe yer alan bir işletmedeki örgütsel sosyalleşmenin işgörenlerin kariyer çapalarına olan etkisi incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre örgütsel sosyalleşmenin kariyer çapaları boyutlarından sadece yönetsel eğilimi anlamlı ve pozitif olarak etkilediği diğer kariyer çapalarını ise anlamlı etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between career anchors of organization members and organizational socialization in telecommunications sector. Organizational socialization is the process of learning norms, values and behaviors in the organization to enable employees to interact with group members and managers and to demonstrate a high performance within the organization. Organizational socialization makes it easier for the individual to adapt to the organization, ensure that someone is successful in their career and decrease intention to leave the work. Career anchors include basic ideas about what an individual needs for a successful career and affect all decisions related to an individual's career depending on the perception of the person's ability, needs and personal values. The effect of organizational socialization on career anchors was examined in an enterprise in the telecommunication sector in current study. The results revealed that organizational socialization only had a significant and positive effect on general managerial competence which is the one of the dimensions of employee's career anchor. However, it was reached the conclusion that organizational socialization did not significantly affect to other career anchors.