Sıçanlarda gonadektomi, egzersiz ve içme sularına eklenen boraksın serum immünglobülin düzeylerine etkisinin araştırılması
The effect of gonadectomy, exercise and borax application on serum immunogobulin levels among male and female rats
  1. Tez No: 484150
  2. Yazar: ERTUĞRUL KEKLİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇOKSEVİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç; Çalışmamızda sıçanlarda gonadektomi, egzersiz ve normal diyete eklenen boraksın, immünoglobulin düzeylerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem; Deneylerde, sekiz haftalık 64 erkek, 60 dişi toplam 124 wistar albino sıçan kullanıldı. Erkek ve dişi sıçanlar rastgele 16 gruba ayrıldı. Sıçanların 62 tanesine gonadektomi, 62 tanesine de sham gonadektomi uygulandı. Boraks uygulaması yapılacak grupların içme sularına bir ay süreyle 0,7gr/L miktarda boraks eklendi. Egzersiz uygulanan tüm gruplara, beş gün/hafta şeklinde, bir ay zorlu yüzme egzersizi yaptırıldı. Bu uygulamalar sonunda, tüm gruplardan sakrifikasyon öncesi intrakardiyak kan örnekleri alındı. Serum ayrıştırıldı ve ELISA yöntemi ile IgG, IGM, IGA düzeyleri değerlendirildi. Bulgular; Erkek gonadektomi-egzersiz grubunda IgG düzeyleri; gonadektomi, gonadektomi-boraks ve egzersiz gruplarından yüksekti. Gonadektomi-boraks-egzersiz grubunda IgG düzeyleri, kontrol grubuna göre yüksekti, diğer gruplar benzerdi. Dişi boraks alan ve ovarektomi yapılan grupta IgG düzeyleri, boraks almayan ve ovarektomi yapılmayan gruptan yüksekti. Erkek ve dişi gruplarda da IgM değerleri benzer bulundu. Dişi gruplarda gonadektomi-boraks-egzersiz grubunda IgA, kontrol grubuna göre yüksekti. Sonuç; Çalışmamız sonunda sıçanlarda her iki cinste, tek başına gonadektomi, egzersiz ve boraksın, immünglobülin değerlerine etkisi olmadı. Gonadektomi-egzersiz ve gonadektomi- boraks uygulamalarının IgG düzeyinde artışa neden olduğu görüldü. Her üç uygulamanın yapıldığı dişi sıçanlarda IgA düzeyleri artarken, her iki cinste IgM düzeyleri değişmedi. gonadal hormon eksikliği durumunda bor preparatlarının ve egzersizin immün sisteme de olumlu katkılar sağlayacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim, It is aimed in the study to investigate the effect of gonadectomy, exercise among rats and borax added to their normal diet on immunoglobulin levels. Materials and Methods, Eight-week-old Wistar albino rats (64 males, 60 females) were used in the experiments. Male and female rats were randomly divided into 16 groups. 62 of the rats were applied with gonadectomy, 62 of them were applied with sham- gonadectomy. Borax in the amount of 0,7gr/L was added into drinking waters of the groups to be applied with borax for a month. The exercise groups were exercised in forced swimming exercise for a month. Intracardiac blood samples were taken from all groups before sacrification. The serum was separated, and IgG, IGM, IGA levels were evaluated through the ELISA method. RESULTS: IgG levels in the male gonadectomy-exercise group were higher than the levels in the gonadectomy, gonadectomy-borax and exercise groups. IgG levels in the gonadectomy-borax-exercise group were higher than the levels in the control group, similar to other groups. IgG levels in the female group fed with borax and applied with ovariectomy were higher than the levels in the group fed with borax and applied with ovariectomy. Similar IgM values were found in the male and female groups. IgA levels were higher in the gonadectomy-borax-exercise group than the control group among female groups. Conclusion; Consequently gonadectomy, exercise, and borax, when applied alone, were not effective in immunoglobulin levels in both sexes among rats. It was seen that gonadectomy-exercise and gonadectomy-borax applications caused an increase in IgG levels. While IgA levels increased among female rats applied with all the three applications, IgM levels did not change in both sexes. It was of the opinion that boron preparations and exercise would make positive contributions to the immune system in case of gonadal hormone deficiency.