Sessiz heterozigot, birleşik heterozigot ve homozigot MEFV (Mediterranean Fever) gen mutasyonu taşıyıcı çocuklarda klinik ve subklinik inflamasyon bulguları: Ne zaman tedavi edelim?
Clinical and subclinical inflammation in children carrying silent heterozygous , compound heterozygous and homozygous MEFV mutations: When these patients will receive treatment?
- Tez No: 484149
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE GÜNDÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı sessiz homozigot, sessiz birleşik heterozigot ve sessiz heterozigot MEFV mutasyonu taşıyan çocuklarda klinik ve subklinik inflamasyon bulgularının araştırılması ve bu hastalardan hangilerinin ne zaman tedavi edilmesi gereğini belirlemektir. Hastalar ve Yöntem: Çalışmaya Haziran 2013-Temmuz 2014 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Romatoloji Bilim Dalı'nda AAA tanısı konulmuş, takip ve tedavileri devam eden 86 çocuk ile bu çocukların kardeşleri olan 78 çocuk olmak üzere toplam 164 çocuk dâhil edildi. AAA tanılı hastalar Grup 1 ve onların kardeşleri Grup 2 olarak kabul edildi. Herhangi bir sistemik ve/veya kronik hastalığı olan çocuklar çalışma dışı bırakıldı. Tüm çocuklara 21 sorudan oluşan ve AAA belirtisi olabilecek belirtileri içeren bir anket uygulandı, klinik yönden değerlendirildi ve MEFV gen mutasyonu analizi yapıldı. Beyaz küre (BK), eritrosit sedimantasyon hızı (ESH), C-reaktif protein (CRP), serum amiloid A (SAA) ve S100A12 düzeyleri ölçüldü. Klinik bulgular, akut faz reaktanları ve S100A12 düzeyleri ile MEFV mutasyonu taşıyıcılığı arasındaki ilişki araştırıldı. Bulgular: Tüm çocukların 52'sinde (%31.7) homozigot, 52'sinde (%31.7) birleşik heterozigot ve 49'unda (%29.8) heterozigot MEFV mutasyonu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the study is to investigate clinical and subclinical inflammation in children carrying silent homozygous, silent compound heterozygous, silent heterozygous MEFV mutations and determine when these patients will receive treatment. Patients and methods: The study covers 86 children who were diagnosed with FMF at Pediatric Rheumatology Department in Erciyes University Medical Faculty Pediatric Health and Disease Department between June 2013-July 2014 and their siblings 78 children, total 164 children includes the study. FMF diagnosed patients constituted Group 1 and their siblings constituted Group 2. Children who carried systemic and/or chronic diseases were excluded from the study. All children have been given a questionnaire containing 21 questions, closely related to the symptoms may of FMF. They were evaluated clinically and MEFV gene mutation analysis was done. White blood cell (WBC), erythrocyte sedimentation rate (ESR), C-reactive protein (CRP), serum amyloid A (SAA) and S100A12 levels were measured. The correlation between clinical findings, acute phase reactants, S100A12 levels and carriers of MEFV mutations was explored. Results: 52 children were found to have homozygotes (31.7%), 52 were found to have compound heterozygous (31.7%) and 49 (29.8%) were found to have heterozygous MEFV mutation.