Torakotomi yapılan hastalarda ultrasonografi rehberliğinde yapılan paravertebral blokta bupivakain ve bupivakaine deksmedetomidin eklenmesinin postoperatif ağrı skoru ve analjezik tüketimine etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of postoperative pain score and analgesic consumption in thoracotomy patients who received ultrasonography - guided paravertebral blockade in addition with bupivacaine and bupivacaine plus dexmedetomidine
  1. Tez No: 484151
  2. Yazar: ESRA NUR ÜNALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHANGİR BİÇER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada; torakotomi yapılan olgularda ultrasonografi eşliğinde yapılan paravertebral blokta bupivakain ile bupivakaine eklenen deksmedetomidinin postoperatif ağrı skoru ve analjezik tüketimi üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Etik Kurul ve hasta onayları alındıktan sonra, torakotomi yapılması planlanan, ASA sınıflaması I-II olan, toplam 93 olgu çalışmaya alındı. Anestezi indüksiyonundan önce PVB işlemi ultrasound eşliğinde anestezist tarafından uygulandı. Olgular rastgele 3 gruba ayrıldı. PVB uygulaması Grup B'de (n = 31) 20 ml % 0.5'lik bupivakain + 1 ml SF, Grup BD'de (n=31) % 0.5'lik 20 ml bupivakain + 1 ml deksmedetomidin (100 mcg) enjeksiyonu ile yapıldı. Grup K'de ise PVB işlemi yapılmayarak bu grup postoperatif HKA cihazı ile takip edildi. Postoperatif ağrı skorları Vizüel Analog Skala (VAS) kullanılarak derlenme odasında ve postoperatif 30., 60., 90., 120. dakikalar ve 6., 12., 24. saatlerde kaydedildi. Hemodinamik parametreler, yan etkiler ve morfin tüketimi kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında demografik özellikler, ASA dağılımları, cerrahi tipi açısından istatistiksel olarak fark yoktu (p > 0.05 ). İntraoperatif görülen yan etkilerden bradikardi ve hipotansiyon açısından Grup B ve Grup K arasında anlamlı fark bulunmazken Grup BD'de bu yan etkiler anlamlı olarak fazla görüldü (p < 0.05 ). İstirahat ve hareketle VAS skorları Grup BD'de Grup K'ya göre anlamlı olarak daha düşüktü (p < 0.001). Total morfin tüketimi hem Grup B'de hem de Grup BD'de kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşüktü (p < 0.001). KAH ve OAB Grup BD'de daha düşük idi, ancak bu klinik olarak anlamlı bulunmadı (p < 0.05). Sonuç: Torakotomi yapılan hastalarda ultrasonografi eşliğinde yapılan PVB'ta bupivakaine eklenen deksmedetomidin postoperatif ağrı skorları ile morfin tüketimini azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to investigate the effect of bupivacaine and bupivacaine plus dexmedetomidine in postoperative pain score and analgesic consumption of thoracotomy patients who had ultrasonography-guided paravertebral blockade. Material and method: After receiving ethics committee approval and written consent of patients, 93 cases who were ASA I - II and going to receive thoracotomy, were included in the study. Prior to anesthesia induction, PVB procedure was performed by an anesthetist with ultrasonography. Cases were stratified into 3 groups randomly. PVB procedure was performed with 20 ml % 0.5 Bupivacaine injection in Group B (n = 31) and 20 ml % 0.5 Bupivacaine + 1 ml Dexmedetomidine (100 mcg) injection in Group BD. The Group K was followed by postoperative i.v patient - controlled analgesia (PCA) without paravertebral blockade. Post - operative pain scores were recorded in recovery room and in post - operative 30, 60, 90, 120. minutes and 6, 12, 24. hours by using Visual Analog Scale (VAS). Hemodynamic parameters, adverse effects and morphine consumption were also recorded. Results: There was no statistically significant difference between groups in terms of demographic characteristics, ASA distributions and type of surgery (p > 0.05). We didn't identify significant differences between Group B and Group K for intraoperative adverse effects as bradicardia and hypotension, while these adverse effects were significantly higher in Group BD (p < 0.05). VAS scores with rest and on movement were significantly lower in Group BD comparing to Group K (p < 0.001). Total morphine consumption was significantly lower in both Group B and Group BD comparing to Group K (p < 0.001). In Group BD HR and MAP were lower, but this was not clinically significant (p < 0.05). Conclusion: Addition of dexmedetomidine into bupivacaine lowers postoperative pain scores and morphine consumption in thoracotomy patients who receive ultrasonography - guided PVB.