Tip 1 diabetes mellitus tanısı ile izlenmekte olan çocuklarda genital mantar enfeksiyonu sıklığı ve antifungal duyarlılık değerlendirmesi
Assessment of fungal genital infection frequency and antifungal sensitivity in children followed by diagnosis of type 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 484153
  2. Yazar: BURCU EMEKLİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KENDİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amaçı, tip 1 diabetes mellitus tanısıyla izlenmekte olan kız hastaların şikayeti olsun ya da olmasın genital örnekleme yaparak mantar enfeksiyonu sıklığını ve üreme olan suşlardaki antifungal ilaç direncini herhangi bir immün yetmezlik ve uzun süreli antibiyotik kullanımı hikayesi olmayan kontrol grubu ile karşılaştırmak ve tedavinin standardize edilmesini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Araştırma grubunu tip 1 diabetes mellitus ile takip edilen, 3-16 yaş arasında 67 kız çocuk oluşturdu. Ayrıca immün yetmezliği, uzun süreli ilaç kullanımı olmayan 63 kız çocuğun oluşturduğu bir kontrol grubu kullanıldı. Tüm olguların demografik özellikleri değerlendirildi, kan ve idrar numuneleri alındı. Tüm katılımcıların bir yardımcı sağlık personeli eşliğinde genital muayeneleri yapıldı, genital sürüntü örneği alındı. Erciyes Üniversitesi Mikrobiyoloji ABD Mikoloji laboratuarında sürüntü kültürleri değerlendirilip flukonazol duyarlılığı belirlendi. Test sonuçları hasta ve kontrol grubu arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Tip 1 Diabetes Mellitus'lu hastalar ve kontrol grubu arasında, yapılan testler de diabetik hastalarda kontrol grubuna göre genital şikayetler fazla saptanmışsa da kültürde üremede anlamlı fark olmadığı tespit edildi. Çalışmamızda diabetik hastaların %55,22 sinde mantar üremesi saptandı. Candida glabrata (%48,6) diabetik hastalarda en sık izole edilen suş iken kontrol grubunda Candida albicans (%40,0)daha fazla izole edildi. İzole edilen doğal dirençli suşlar haricinde tüm suşlar flukonazola duyarlı bulundu. Diabetli hastaların kendi içinde karşılaştırılmasında HbA1Ciçin 8,9 cutt-off değeri saptanmış olup bu değerin üzerindeki olgularda %80güvenilirlikle candidaüremesi saptandı. Kültüründe üreme olan ve olmayan diabetik hastalar karşılaştırıldığında beden kitle indeksinin mantar enfeksiyonuna yatkınlık açısından anlamlı olmadığı saptandı. 1 yıldan daha uzun süreli diabeti olan hastalarda mantar enfeksiyonu anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Sonuç: Diabetli hastalar şikayeti olsun ya da olmasın, HbA1c değeri 8,9'dan yüksek olan ve 6 aydan daha uzun süredir diabet ile takip edilen hastalar genital mantar enfeksiyonu açısından değerlendirilmeli ve hastaların takiplerinde aralıklı olarak genital sürüntü örneği incelenmesi yapılmalıdır. Hastaların tedavisinde kullanım avantajı nedeniyle flukonazal tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of present study is to compare frequency of fungal infections and antifungal agent resistance in strains grew in females with type 1 diabetes mellitus and healthy controls by genital sampling regardless of complaints and to standardize treatment. Material and Method: The study group included 67 girls aged 3-16 years who were followed by diagnosis of type 1 diabetes mellitus. In addition, 63 children and adolescents without immunodeficiency or chronic drug use were employed as control group. In all cases, demographic characteristics were recorded. All participants underwent genital examination with assistance of healthcare provider. Blood and urine samples were collected; in addition, genital smear sampling was performed in all participants. Samples were evaluated in Mycology Laboratory at Microbiology Department of Erciyes University, Medicine School and fluconazole sensitivity was determined. Test results were compared between study and control groups. Results: Although genital complaints were found to be more common among diabetic patients, no significant difference was detected in culture results between patients with type 1 diabetes mellitus and the control group. In our study, fungal agents have been isolated 55,22% of diabetic patients. Candida glabrata was the most common strain isolated in diabetic patients (48.6%) while Candida albicans was found to be more common in control group (40.0%). All strains were found to be sensitive to fluconazole, as strains with native resistant being exception. When diabetic patient group was assessed in itself, cut-off value of 8.9 was identified for serum HbA1c level and it is related with isolation of fungal agents grew was detected with 80% of reliability in cases with HbA1C level above the cut-off value. In terms of body mass index, susceptibility to fungal infections has been also evaluated in diabetic patients and there is no correlation between the fungal infection susceptibility and the diabetic patient's body mass index. Patients who has been following for 1 year with diabetes mellitus type 1 diagnose has higher risk for fungal infection. Conclusion: Diabetic patients with serum HbA1c level above 8.9 and the patients who has been following up for 1 year should be assessed for fungal infection regardless of complains and genital smear samples should be obtained periodically during follow-up. Fluconazole should be preferred in the treatment due to its advantages.