Tip 1 diyabetes mellituslu çocuklarda serum aril-esteraz, paraoksonaz ve malonilaldehit düzeyleri: Bir kontrollü çalışma
Children with type 1 diabetes mellitus serum aryl-esterase, paraoxonase and malonilaldehit levels: A controlled study
  1. Tez No: 329944
  2. Yazar: İSMAİL KÜÇÜKASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DÖNERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Diyabetes mellitus, insülin sekresyonunda veya insülin etkisindeki yetersizlik sonucunda ortaya çıkan protein, karbonhidrat ve yağ metabolizmasında bozukluklara yol açan, belirgin biyokimyasal özelliği hiperglisemi olan, kronik seyirli endokrin ve metabolik bir hastalıktır. Oksidatif stres organizmada serbest oksijen radikallerinin ortamda oluşum hızı ile bu moleküllerin temizlenme hızı arasındaki dengenin serbest oksijen radikalleri lehine bozulması durumudur. Birçok sistemik hastalıkta endojen serum antioksidan enzimlerden paraoksonaz (PON1) ve arilesteraz (ARE) düzeylerinin azaldığı ve bir lipid oksidasyon belirteci olan malonilaldehit (MDA) düzeyinin arttığı gösterilmiştir. Diyabetli hastalarda hipergliseminin hem reaktif oksijen ürünlerinin (ROS) üretimini arttırdığı hem de doğal antioksidan savunma mekanizmasını bozduğu bildirilmiştir. Bu çalışmanın amacı tip 1 diyabetli çocuk hastalarda serum PON1, ARE ve MDA düzeylerini bir sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmaktır. Çocuk Endokrinoloji Polikliniği?nde tip 1 diyabet tanısı ile izlenmekte olan hastalar arasından çalışma sırasında laboratuvar bulgularına göre ketoz ya da ketoasidoz saptanmayan 62 olgu çalışma grubunu oluştururken, her bir hasta için aynı cinsiyet ve benzer yaşta olan sağlıklı çocuklar kontrol grubunu oluşturdu. Çalışma ve kontrol grubunda tüm olguların yaş, cinsiyet, boy, vücut ağırlığı, vücut kütle indeksi (VKİ), serum total kollesterol, yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), trigliserit (TG), HbA1c, PON1, ARE ve MDA düzeyleri ölçüldü. Çalışma grubunda serum HDL, LDL, total kolesterol ve HbA1c düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek olduğu bulunurken (sırasıyla, p:0.001; p:0.03; p:0.003 ve p:0.00), ARE düzeyinin daha düşük olduğu saptandı (p:0.00). Çalışma grubunda PON1 ile ARE arasında pozitif korelasyon bulundu (p:0.003; r: 0.377). Çalışmamızın bulguları tip 1 diyabetli çocuklarda serum ARE düzeyinin etkilendiğini ve tip 1 diyabetin oksidatif stress gelişimi için bir risk faktörü olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a chronic, endocrine and metabolic disease resulting from the deficiency of insulin secretion or effect and leading to protein, carbohydrate and fat metabolism disturbances in which the prominent biochemical feature is hyperglycemia. Oxidative stress is a disruption of the balance between the production and clearance rate of oxygen free radicals in the organism in favor of oxygen free radicals. In many systemic diseases, it has been shown to decrease of endogenous antioxidant enzymes levels such as serum paraoxonase (PON1) and arylesterase (ARE) and to increase of malonilaldehit (MDA) levels, a marker of lipid oxidation. It has been reported that hyperglycemia in patients with diabetes increases the production of reactive oxygen species (ROS) and as well as, breaks the natural antioxidant defense mechanism. The aim of this study is to compare the levels of serum PON1, ARE, and MDA in pediatric patients who had type 1 diabetes with a healthy control group. As the study group was consisted of 62 patients who were being followed by Pediatric Endocrinology Outpatient Clinic with a diagnosis of type 1 diabetes and had no ketosis or ketoacidosis based on laboratory findings during the study, the control group was consisted of healthy children with the same gender and similar age for each person in study group. For all individuals in the study and control group, age, gender, height, body weight, body mass index, serum total cholesterol, high density lipoprotein (HDL), low density lipoprotein (LDL), triglycerides (TG), HbA1c, PON1, ARE and MDA levels were measured. Serum HDL, LDL, total cholesterol and HbA1c levels of study group were found to be significantly higher than the control group (p=0.001, p=0.03, p=0.003 and p=0.00, retrospectively), however the level of ARE were lower (p=0.00). There was a positive correlation between PON1 and ARE in study group (p=0.003, r=0.377). The findings of this study suggested that serum ARE level is affected in children with type 1 diabetes and type 1 diabetes is a risk factor for the development of oxidative stress.