Tip 1 diabetes mellitus tanısı ile izlenmekte olan çocuklarda serum s100b düzeyi
Serum s100b levels i̇n children diagnosed tip 1 diabetes mellitus
  1. Tez No: 412630
  2. Yazar: EMİNE SEMRA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ATAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Çalışmamızda Tip 1 Diyabetes Mellitus tanısı alan çocuklarda S100B protein, total oksidatif stres ve total antioksidan sistem düzeyleri kendi arasında ve kontrol grubu ile karşılaştırılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma grubuna Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi çocuk endokrinoloji polikliniğine başvurmuş, ergenlik dönemine girmemiş, en az 1 yıl önce tanı almış 30 hasta, kontrol grubuna ise genel çocuk polikliniğine sağlıklı çocuk muayenesi için getirilen 30 sağlam çocuk dahil edildi. Araştırma için seçilen hastalardan serum S100B proteini düzeyi ile total oksidan ve antioksidan kapasitelerinin incelenmesi için 3 cc kadar venöz kan örnekleri alındı. Venöz kan örnekleri 3500 rpm'de 10 dakika santrifüj edildikten sonra şekilli elemanlar tüp ile birlikte atıldı, üstteki serum örnekleri -200C de saklandı. Elektrokemiluminesans immunoassay (ECLIA) yöntemi ile serum S100B düzeyi ölçüldü. Oto-analizörde kolorimetrik olarak Erel metoduyla total antioksidan seviye (TAS) ve serum total oksidan status (TOS) ölçüldü. Sonuçlar SPSS istatistik programı, Student T testi ile incelenip, literatürle karşılaştırılıp yorumlandı. Bulgular: S100B değerleri diyabetli grupta 118,01±27,85 µg/L; kontrol grubunda 113,48±25,85 µg/L idi. Her ne kadar diyabetli grupta S100B düzeyi daha yüksek olmasına rağmen, aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (P>0,641). Diyabetli grupta TOS değeri 18,00±4,46 µmol H2O2 Equivalent/L, TAS 0,72±0,17 mmol Trolox Equivalent/L, OSİ 2,61±0,87 Arbutrary Units; kontrol grubunda TOS değeri 16,67±42,54 µmol H2O2 Equivalent/L, TAS 0,96±0,24 mmol Trolox Equivalent/L, OSİ 1,93±0,95 Arbutrary Units idi. Hem S100B hem de TOS değeri diyabetli grupta kontrol grubundan daha fazla olmasına rağmen istatistiksel olarak sırası ile anlamlı değildi (P>0,641; P=0,55).
Özet (Çeviri)
Purpose: In our study, children diagnosed with Type 1 Diabetes Mellitus in S100B protein, total levels of oxidative stress and total antioxidant system aimed to evaluate their own in comparison with the control group. Materials and methods: University of Harran in the study group was admitted to the Faculty of Medicine endocrinology clinic, was entering adolescence, 30 patients were diagnosed at least 1 year before, while the control group brought to healthy children examined in the general pediatric outpatient clinic were included 30 healthy children. Serum S100B protein levels in selected patients with 3 cc of venous blood samples for the study of the total oxidant and antioxidant capacity for the research study. Venous blood samples were then centrifuged at 3500 rpm for 10 minutes was discarded along with tube-shaped elements, the above serum samples are stored at -200C. Elektrokemiluminesans immunoassay (ECLIA) method with serum S100B levels were measured. Ereli total antioxidant level with the colorimetric method in auto-analyzer (TAS) and serum total oxidant status (TOS) were measured. Results SPSS program, examined with the Student T test were compared with literature reviews. Evidences: S100B levels in the diabetic group 118,01±27,85 µg/L; in the control group 113,48±25,85 µg/L. Although higher S100B levels although the diabetic group, the difference was not statistically significant (P>0,641). TOS value of in the diabetic group 18,00±4,46 µmol H2O2 Equivalent/L, TAS 0,72±0,17 mmol Trolox Equivalent/L, OSİ of 2,61±0,87 Arbutrary Units; TOS values in the control group, 16,67±42,54 µmol H2O2 Equivalent/L and TAS 0,96±0,24 mmol Trolox Equivalent/L, OSİ was 1,93±0,95 Arbutrary Units. Although both S100B both TOS value more than the control group in the diabetic group was not significant statistically as well (P>0,641; P=0,55).