Acil servisteki sepsis hastalarının klinik değerlendirilmesi
Clinical analysis of patients diagnosed as having sepsis in emergency department
  1. Tez No: 484156
  2. Yazar: MÜBAREK KÖSEOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LEVENT AVŞAROĞULLARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; acil servise başvuran sepsisli ve septik şoklu hastaların klinik değerlendirmelerini yapmaktır Hastalar ve Yöntem: Çalışma Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalında 1 Haziran 2016 ve 31 Aralık 2016 tarihleri arasında ileriye yönelik olarak yapılmıştır. Çalışmaya acil servise başvuran şüpheli veya tanılı enfeksiyonu olup qSOFA puanı 1, 2 veya 3 olup sepsis tanısı alan hastalar ve, sepsis tanısı almış olup ilave olarak laktat değeri >2 mmol/L olup ilk üç saat içerisinde en az 30 mL/kg intravenöz kristalloid verilmesine ragmen OAB ≥ 65 mmHg için vazopressör ihtiyacı olan (septik şok tanısı alan) toplam 112 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan hastaların acil servise başvuru şekilleri, demografik özellikleri, aldıkları tedaviler, qSOFA skorları, GKS puanları ve laktat değerleri, hastaya uygulanan girişimsel işlemler, acil serviste bekleme süreleri ve sonlanım şekilleri önceden hazırlanmış bir forma ve sonrasında elektronik ortama kaydedilmiştir. Kaydedilen verilerin istatistiksel incelemeleri yapılmıştır. Bulgular: Hastaların 78'i (%69,6) sepsis; 34'ü (%30,4) septik şok tanısı almıştır. qSOFA değeri 1 olan hasta sayısı 18 ( %16.1 ) , 2 olan hasta sayısı 64 ( %57.1 ) , 3 olan hasta sayısı 30 ( %26.8 ) dir. En sık kullanılan görüntüleme tetkikleri, bilgisayarlı tomografi ( %71.4 ) ve PA akciğer grafisi (%56.3 ) idi. Üriner kateterizasyon ( %93.8) ve endotrakeal entübasyon ( %19.6) en fazla uygulanan girişimsel işlemler idi. En sık tespit edilen enfeksiyon odağı akciğer (pnömoni) idi ( %48.2). Otuz günlük mortalite % 52.7 idi.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to perform a clinical evaluation for those patients diagnosed as having sepsis and septic shock in emergency department (ED). Patients and Methods: This prospective study has been conducted in the Emergency Medicine Department of Erciyes University Medical School between June 1st of 2016 and December 31st of 2016. The study included a total of 112 patients who were composed of two groups: 1- the patients with documented or suspected infection and a qSOFA score of 1, 2 or 3 diagnosed as having sepsis; 2- the patients diagnosed as having sepsis who had a lactate level >2mmol/L and required vasopressors to maintain a mean arterial pressure measurement ≥ 65 mmHg although at least 30 mL/kg of crystalloids were administered in the first three hours (i.e.,the patiens diagnosed as having septic shock). Types of transfer to the ED, demographic properties, treatments in the ED, qSOFA scores, GCS scores, serum lactate levels, invasive procedures, waiting times in the ED, and outcomes were recorded in a form. These data were then transferred to an electronic database and statistically analyzed. Results: Seventy eight (69.60%) of the patients were diagnosed as having sepsis and 34 (30.4 %) as having septic shock. qSOFA scores were as follows: 1 point in 18 patients (16.1 %), 2 points in 64 patients (57.1 %), and 3 points in 30 patients (26.8 %). The most frequently used imaging methods were computerized tomography (71.4 %) and posteroanterior chest x-ray (26.8 %). Urinary catheterization and endotracheal intubation were the most frequently used interventional procedures. The most frequently diagnosed infection focus was lungs (pneumonia) (48.2 %). Thirty-day mortality rate was 52.7 %.