65 yaş ve üstü COVID-19 hastalarında mortaliteye etki eden faktörlerin analizi
Analysis of factors affecting mortality in COVID-19 patients 65 years and older
  1. Tez No: 758283
  2. Yazar: OĞUZHAN ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYRAN BOZKURT BABUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
COVID-19 'un yaşlı hastalarda ölüm oranının daha yüksek olduğu bildirilmiştir. Bu çalışma, 65 yaş ve üstü COVID-19 hastalarının klinik özelliklerini tanımlamayı ve mortaliteye etki eden faktörlerin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Çalışmamıza 11.03.2020-31.05.2021 tarihleri arasında acil servise (AS) başvuran ve COVİD-19 polimeraz zincir reaksiyon testi pozitif olan 65 yaş ve üzeri hastalar dahil edildi. Hastaların verileri retrospektif olarak incelendi. Çalışmamıza 263 hasta dahil edildi. Ölüm oranı %43,7 oranında tespit edildi.
Özet (Çeviri)
It has been reported that the mortality rate of COVID-19 is higher in elderly patients. This study aims to describe the clinical features of elderly patients with COVID-19 and to evaluate the factors affecting mortality. Patients aged 65 and older who applied to the emergency department (ED) between 11.03.2020 and 31.05.2021 and had positive COVID-19 polymerase chain reaction test were included in our study. Data of the patients were reviewed retrospectively. Our study included 263 patients, Mortality rate was found to be 43.7%.