Türk dış politikasında yumuşak güç aracı olarak dış yardımlar: Somali örneği
Foreign aids as soft power factor on Turkish foreign policy: Example of Somalia
  1. Tez No: 484162
  2. Yazar: CİHAT UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA ATATÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Güç, uluslararası ilişkileri açıklayan temel bir kavramdır. Zaman içerisinde hem uluslararası ilişkilerin hem de ilişkileri belirleyen gücün içeriğinin değişmesi ile gücün niteliği de değişime uğramıştır. Küreselleşme sürecinde gücünü devlet dışı yapılarla paylaşmak zorunda kalan ulus devletlerin gücü aşınmıştır. İletişim teknolojilerindeki olağanüstü gelişim ve Batı demokrasilerindeki sosyal değişim ile klasik güç uygulamalarının maliyeti artmış ve yumuşak güç uygulamaları önem kazanmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında uygulanan Marshall yardımlarıyla kurumsallaşmaya başlayan ve önemli bir dış politika açılımı olan dış yardımlar, 21.yüzyılda ulus devletlerin amaçlarını gerçekleştirmek için müracaat ettikleri, etkili bir yumuşak güç aracı olarak öne çıkmıştır. Türkiye, Soğuk Savaş sonrasında uluslararası sistemde meydana gelen yapısal değişiklikler çerçevesinde, çok yönlü, çok boyutlu aktif bir dış politika anlayışını uygulamaya koymuştur. Bu anlayış gereği yöneldiği Afrika ülkeleri ile ilişkilerin geliştirilmesinde, yumuşak güç aracı olarak dış yardımlar önemli bir yere sahiptir. Türkiye, dış yardımların bir disiplin içerisinde, etkin ve verimli bir şekilde uygulamasını, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile gerçekleştirmektedir. Türk Dış Politikasında yumuşak güç aracı olarak dış yardımların etkisini ve önemini ortaya koymayı amaçlayan bu çalışmada, Türkiye'nin Afrika açılımı ve TİKA'nın Somali yatırımları araştırmaya konu edilmiştir. Bu kapsamda ilk bölümde gücün, sert güçten yumuşak güce evrimi ve dış yardımların, bir dış politika aracı olarak kurumsallaşma süreci incelenmiştir. Soğuk Savaş sonrası dönemde Türk Dış Politikasındaki değişimin ve Türkiye'nin yumuşak güç kaynağı olarak kurumlarının değerlendirildiği ikinci bölümde, Türkiye'nin dış yardım kurumu olarak TİKA'nın çalışmaları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, iç ve dış dinamiklerin etkisiyle ve bir program dâhilinde gerçekleştirilen Türkiye'nin Afrika açılımı incelenmiştir. Son bölümde ise, Türkiye-Somali ilişkileri ve TİKA'nın Somali yatırımları, Türkiye'nin yumuşak güç uygulamaları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler neticesinde, çok yönlü aktif dış politika anlayışının bir gereği olarak, Türkiye'nin siyasi ve ticari etkinliğini yakın coğrafyasının dışına taşıma çabası kapsamında gerçekleştirmiş olduğu yumuşak güç uygulamalarının Türk Dış Politikasına olumlu katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Power is the basic concept that displays international relations. With the changes of the international relations and the content of the determinative power on international relations, the quality of power has changed through time. In the process of globalization, the nation states which had to share their power with non-state formations got weaker. Therewithal the phenomenal improvement on communication technologies and the social change of western democracies causes, the increasing the cost of classic power practices and consequently soft power practices gained importance. Foreign aids, an important foreign policy initiative that started institutionalise with Marshall Plan after World War II, become prominent as an effective soft power factor that recourse by 21th century's nation states to achieve their aims. Turkey has implanted understanding of a multilateral active policy pursuant to structural changes on international system right after the Cold War. To corroborate the relations with the African countries which Turkey has relations with because of in consequences of this understanding foreign aids have an important position as a soft power factor. Turkey practice the foreign aids disciplined efficiently and productively with the Turkish Cooperation and Coordination Agency (TİKA). In this paper, which aims to propound the importance of foreign aids as soft power factor on Turkish Foreign Policy, mentioned Turkey's Africa initiative TİKA's Somalia investments as the research subject. In this context, the first part has reviewed evolution of power to soft power and institutionalise process of foreign aids as a foreign policy factor. In the second part, in which the paper considers changes on Turkish Foreign Policy after the Cold War and Turkey's organizations as soft power source, TİKA has reviewed as Turkey's foreign aid organization. In the third part with the impact of Internal and external dynamics and actualise within the scope of a program Turkey's Africa initiative has reviewed. And in the last part Turkey-Somalia relations and TİKA's Somalia investments have been evaluated as pursuant to Turkey's soft power practices. As a result of these considerations, soft power practices implement as the result of multilateral active foreign policy to carry Turkey's political and commercial activity out of the nearby geography to ensure that soft power practices has positive contribution for Turkish Foreign Policy