Türkiye'nin Afrika'daki yumuşak güç politikaları: Somali örneği
Turkey's soft power policies in Africa: Somalia example
  1. Tez No: 531754
  2. Yazar: MERVE KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: PROF. CANAN ATEŞ EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Tarih boyunca dünyanın önemli medeniyetlerine ev sahipliği yapmış olan ve bugün de zengin yer altı ve yer üstü kaynakları, gelişen insan kapasitesi ve dünya politikasındaki artan görünürlüğü ile büyük güçlerin rekabet sahası olmaya devam eden Afrika kıtası, dünya siyasetinde etkinliğini artırmak isteyen ve bölgesel bir güç olma iddiasındaki Türkiye'nin de radarına girmiştir. İstenilen bir şeyi karşı tarafa zor kullanmadan, ikna, ödüllendirme, cezp etme gibi yöntemlerle kendiliğinden istemesini sağlayarak yaptırmak manasına gelen yumuşak güç kavramı, Türkiye'ye Afrika'da, özelde de Somali'de etkinlik kurabilmesi için önemli bir araç olmuştur. Türkiye 2011 yılından sonra bir açlık trajedisiyle baş başa kalan Somali'de, devlet ve devlet dışı kurumlarıyla acil yardıma muhtaç olan ülkeye yakın destek sağlamış, sonraki süreçte de başarısız devletler kategorisinde bulunan Somali'nin yeniden güçlenerek uluslararası sisteme entegre edilmesi için başlayan devlet inşası sürecinde ülkenin en önemli partneri olmuştur. Türkiye'nin Somali'deki bu düzen kurucu rolü, 1998 senesinde başlayarak 2005 senesinden sonra aktif bir hale bürünen Afrika Açılım Politikası için de yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. Son 20 yıldır Türkiye, kıtada ekonomik ve siyasi olarak artan görünürlüğünü kültür, eğitim, sağlık, din, vb. yumuşak güç öğeleriyle de destekleyerek Afrika ile her alanda geliştirilerek sürdürülen önemli bir ortaklık ilişkisi kurmuştur
Özet (Çeviri)
Throughout history, the African continent has hosted important civilizations of the world and today it is the place for competition for the rulers of the world thanks to its rich underground and aboveground resources, developing human capacity and increasing visibility in world politics. The continent has now taken attention of Turkey, which is willing to enhance its influence in world politics and to become a power in the region. Soft power, meaning the use of persuasion, rewarding and appeal, rather than force, to make others do something willingly, has become an important tool to become influential in Turkey, Africa and in Somalia in particular. Turkey provided aid to Somalia, which has faced a tragedy of starvation after 2011. Its governmental and non-governmental institutions provided close support to the country which was in need of emergency aid and it has become an important partner of Somalia in its development process which aims at removing the country from the list of unsuccessful states and integrating it into the international system by regaining power. Turkey's organizer role in Somalia started in 1998 and it has started a new period for the African Initiative Policy which has become active after 2005. Turkey has supported, through soft power tools such as culture, education, health and religion, its economic and political visibility in the continent which have increased in the last 20 years and has established a significant partnership relationship with Africa which is continuously improved in every area