Kimlik ve aidiyet bağlamında zorunlu göç ve uyum: Ankara Önder mahallesi örneği
Forced migration and adaptation in the context of identity and relevance: The case of Ankara Önder district
  1. Tez No: 484163
  2. Yazar: MESUT EMRE BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ÖZYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Suriye'de yaşanan kaos ortamı Türkiye'nin tarihindeki en önemli göç olaylarından biriyle karşılaşmasına sebep olmuştur. Zorunlu göçün bir etkisi olarak üç milyonun üzerinde Suriyeli Türkiye'ye göç etmiştir. Göç eden Suriyelilerin büyük kısmı kampların dışında, şehirlerde yaşamaktadır. Suriye'deki siyasi belirsizlik devam ederken Türkiye'deki Suriyelilerin toplum içindeki yeri gün geçtikçe daha da önem arz eden bir konu olarak değerlendirilmektedir. Göç sonrası ile ilgili en önemli konulardan biri ulaşılan bölgedeki uyum ve entegrasyon sürecidir. Özellikle kimlik ve aidiyet duygularının uyum ve entegrasyon sürecine etkisi bu çalışmanın araştırma konusudur. Dinamik bir kavram olarak kimlik sürekli gelişen ve çevresel faktörlerden çeşitli boyutlarda etkilenen bir yapıya sahiptir. Bu anlamda Suriyelilerin kendi kimlikleri ve kültürel varlıklarıyla toplumda var olabilmeleri farklı kültürleri ötekileştirmeyen bir bakış açısı gerektirmektedir. Bu çalışma kapsamında zorunlu göçe maruz kalan Suriyelilerin toplumsal uyum süreci ile ilgili düşüncelerini ortaya koyabilmek için saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Saha araştırması kapsamında nicel araştırma yöntemi kullanılarak Ankara'ya savaş sonrasında göç eden Suriyelilerin en yoğun yaşadığı bölgelerden biri olan Önder Mahallesi'nde iki yüz yetmiş altı kişilik bir örneklem grubuyla anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Ayrıca yerelde Suriyelilerle ilgili çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşlarıyla mülakatlar yapılarak nitel veri elde edilmiştir. Alan araştırmasından elde edilen veriler nihayetinde Suriyelilerin kimlik ve aidiyet duygularının uyumu zorlaştıran unsurlar olmadığı, uyum konusunda istekli oldukları ancak bu süreci zorlaştıran dil farklılığı gibi çeşitli unsurların varlığı tespit edilmiş ve uyum sürecini zorlaştıran unsurların çözümü için öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thechaosenvironment in Syria has causedTurkeytoencounterone of themostimportantimmigrationevents in itshistory. As a result of forcedmigration, overthreemillionmigratedtoSyrianTurkey. Most of themigratingSyrianslive in cities, exceptthecamps.As thepoliticaluncertainty in Syriacontinues, theplace of theSyrians in Turkey in society is considered as a matter of increasingimportance. Themostimportantissueabout post-migration is theintegrationprocess in theregion. Inparticular, theinfluence of identityandbelongingemotions on integrationprocess is theresearchtheme of thisstudy. As a dynamicconcept, identity has a structurethat is constantlyevolvingandinfluencedbyenvironmentalfactors in variousdimensions. Inthis sense, the presence of theSyrians in societywiththeirownidentitiesandculturalassetsrequires a viewpointthatdoes not alienatedifferentcultures. Inthescope of thisstudy, a fieldsurveywascarriedout in ordertorevealthethoughts of theSyrianpeopleaboutthesocialcohesionprocessexposedtotheforcedmigration. In Önder District, one of themostintensiveregions of theSyrianswhomigratedto Ankara afterthewar, a surveywasconductedwith a samplegroup of twohundredandseventy-sixpeople. Inaddition, qualitative data wereobtainedbyconductinginterviewswithnon-governmentalorganizationsengaged in studiesrelatedtotheSyrianslocally. The data obtainedfromthefieldstudyultimatelydeterminedtheexistence of variouselementssuch as thelanguagedifferencesthattheSyrianswerewillingtoadapttotheidentityandbelongingfeelings, andthesolutionproposal.