Hatıralar ışığında tasavvufi terbiye (Aşçı Dede örneği)
Sufi education as seen in the memoirs of Asci Dede
  1. Tez No: 484191
  2. Yazar: ZEYNEP İREM ÇEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Hatıralar, yazıldığı döneme ait birçok bilgi sunan edebi eserlerdir. Bu çalışmada konu edilen“Aşçı Dede'nin Hatıraları”adlı eser de bu türün önemli örneklerinden biri olarak, 19. yüzyılda telif edilmeye başlanmış ve 20. yüzyılın başında nihayete erdirilmiştir. Eser, Osmanlı Devleti'nin yaklaşık seksen yıllık dönemi içerisindeki tasavvufi hayatı Mevlevîlik ve Nakşibendilik tarikatları özelinde detaylı bir şekilde anlatırken aynı zamanda o dönemin siyasi olaylarını, bürokrasisini, sosyal hayatını da işleyen çok yönlü bir kimliğe sahiptir. Müellifin farklı şehirlerde ikamet eden bir devlet memuru olduğu gözönünde bulundurulduğunda da, eserin özellikle o dönem İstanbul, Erzincan, Erzurum, Edirne ve Şam gibi şehirlerdeki tasavvufi hayatı anlamak için önemli bir kaynak olduğu söylenebilir. Bu çalışma, iki ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Aşçı Dede'nin hayatı hakkında bilgi verilmiş ve eserleri tanıtılmıştır. İkinci bölümde ise Hatırat'taki bilgiler çerçevesinde, çalışmanın ana konusu olan tasavvufi terbiye/hayat hakkında, farklı tarikatlar üzerinden teferruatlı bilgi verilerek Aşçı Dede'nin seyr-u sülûku anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Memoirs are literary sources from which it is possible to gain substantial information regarding the period they were written in.“The Memoirs of Asci Dede”that is examined in this study, is an important example of this kind of literature which was written in the 19th century and was completed at the early 20th century as it recounts the sufi life, especially the Mawlaviyya and Naqshbandiyah orders during about eighty years of Ottoman Empire and also enlightens the audience about the political events, bureaucracy and social life of the same period. As an officer, the writer lived in different cities and this makes the book an important source to learn about the sufi life especially in Istanbul, Erzincan, Erzurum, Edirne and Sam in this period. This study has two main parts. In the first part, the life and books of Asci Dede are analysed. While in the second part, the sufi education/life (seyr-u suluk) of Asci Dede which is the main subject of the study, is examined contrasting the different sufi orders.