Portakal kabuklarından kimyasal aktivasyonla aktif karbon eldesi karakterizasyonu ve kurşunun adsorpsiyonunda kullanılması
Characterisation of active carbon from orange skin by means of chemical activation and the use of it in the adsorption of lead
  1. Tez No: 484214
  2. Yazar: MELİKE YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ RIZA KUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Doğada bulunan ancak hızla artan endüstriyel faaliyetler sonucu su, toprak, hava ortamındaki miktarları her geçen gün artan ağır metallerin toksik etkileri ve çevreye verdiği zararlar nedeniyle önem arz etmektedir. Doğal sulak alanlarda kontrolsüz endüstriyel atıkların sonucu olarak karşımıza çıkan ağır metaller yalnızca su kütlesinde değil, sulak alanların yapısında birikebilir. Bulundukları ortamlarda birikebilen ağır metaller, canlı yaşamı için toksik etkiler gösterebilmektedir. Aktif karbonun pahalı olması ve geri kazanımının fazladan maliyet getirmesi gibi dezavantajları olmasına karşın, geniş yüzey alanı, mikrogözenekli yapısı, yüksek adsorpsiyon kapasitesi ve yüzey reaktivitesi bu adsorbanı adsorpsiyon çalışmalarında cazip kılmaktadır. Adsorpsiyon çalışmaları, Portakal Kabuğundan elde edilen aktif karbon ile yapılmıştır. Çalışmamızda adsorpsiyon mekanizması üzerinde değişen metal konsantrasyonlarının ve sıcaklığın etkisi araştırılmıştır. Böylelikle ağır metaller ile Portakal Kabuğundan elde edilen aktif karbon arasında farklı adsorpsiyon davranışları olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Although existing in the nature, heavy metals, the amount of which is increasing in water, soil and air day by day as a result of rapidly increasing industrial activities, have become crucially important due to their toxic effects and the damage they cause in the environment. Heavy metals, which occur in the natural wetlands because of uncontrolled industrial wastes, may accumulate not only in the water mass but also in the living body of wetlands. These accumulated heavy metals may have toxic effects on wildlife. Despite the fact that active carbon has some disadvantages such as, it is expensive and its recycling brings about extra costs, its large surface area, microporous structure, high adsorbant capacity and its surface reactivity makes this adsorbant desirable in adsorbant studies. In this study, adsorption experiments were carried out with the active carbon obtained from orange skin. The effects of changing metal concentrations and the temperature on adsorption mechanism were worked out in our research. As a result, it was observed that there are various adsorption tendencies between heavy metals and active carbon obtained from orange skin.