Farklı kayalardan elde edilen yapı taşı ve agregalarda yapay bozunma deneylerinin dayanım üzerindeki etkisinin belirlenmesi
Determination of the effect of freezing and thawing on the resistance of building stone and aggregates obtained from different rocks
- Tez No: 484215
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ÖZVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Geçmişten günümüze kadar kullanılan yapı malzemelerinin büyük bir çoğunluğu doğal kaya malzemelerden oluşmaktadır. Doğal kaya malzemeler atmosferik koşullar karşısında bozunabilmektedir. Bu nedenle, laboratuvar ortamında bu malzemelere hızlandırılmış bozunma testleri uygulanmakta ve bu test sonuçlarına göre malzeme seçilmektedir. Bu tez çalışmasında, farklı şekil ve boyutlardaki farklı kayaların bozunma testler sonrasındaki performanslarının ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla küp ve agrega şekilli örnekler üzerinde donma-çözülme ve tuz kristallenmesi testleri yapılmıştır. 13 farklı kaya örneğinin hem bozunma öncesi ve hem de sonrasına ait fiziksel ve mekanik özellikleri karşılaştırılmıştır. Deney sonuçlarına göre, yapıtaşı ölçeğinde kayaç için en yıkıcı neden tuz kristallenmesi ile gelişen basınçtır. Testler sonucunda en zayıf kayaların ignimbirit ve killi kireçtaşı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, granit örneğinin küp ve agrega üzerindeki bozunma performansı karşılaştırılmıştır. Granit küp şekilli hali ile bozunmaya karşı en sağlam kayayken agrega boyutunda yüksek bozunmaya uğradığı gözlenmiştir. Sonuç olarak, farklı kayaların fiziksel özelliklerinin, bozunma derecesinin ve parçalanmasının porozite ve mineralojik bileşime bağlı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The majority of the building materials used from the past to the present day are natural rock materials. Natural rock materials can be destroyed because of atmospheric conditions. For this reason, artificial weathering tests are applied to these materials under laboratory conditions, and materials are selected for building use according to these test results. In this thesis study, the aimed was to measure the deterioration mechanism of different rocks which are different in shape and size. For this purpose, freeze-thawing and salt crystallization tests were carried out on cube and aggregate-shaped specimens. Physical and mechanical properties of 13 different rock samples were compared both before and after disintegration. According to the test results, the most destructive cause for rock in building stone scale is the salt crystallization pressures. Also as a result of the tests, the weakest rocks were determined to be ignimbrite and clayey limestone. In addition, the deterioration performance of the granite on cube and aggregate forms is compared. Consequently, it is observed that granite has high deterioration in aggregate size has although it is the strongest rock in the cube shape. Finally, the tests determined that the physical properties of the rocks, the degree of disintegration and fragmentation depend on the porosity and mineralogical composition.