Kumluca (Taşlıçay-Ağrı) dolaylarında yüzeyleyen kayaçların mineralojik-petrografik incelenmesi
Mineralogical-petrographical investagion of the outcrop rocks around Kumluca (Taslicay-Agri)
- Tez No: 484221
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AÇLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, Ağrı ilinin 76 km güneydoğusunda yer alan Batıbeyli, Aşağı Dumanlı ve Yukarı Dumanlı dolaylarında yüzeyleyen kayaçların mineralojik, petrografik ve jeokimyasal incelenmesini konu almaktadır. Çalışma alanı Ağrı iline bağlı Taşlıçay ilçesinin 7 km güneydoğusunda yer almaktadır. Çalışma alanında temeli Paleozoyik yaşlı Batıbeyli Metamorfikleri oluşturmaktadır. Alt Miyosen yaşlı Taşlıçay Granitoidleri bu birimi kesmektedirler. Pliyosen-Kuvaterner yaşlı Dumanlı volkanikleri ve piroklastikler bu birimler üzerinde uyumsuz olarak yeralırlar. Granitoidler, I tipi, kalkalkalin, kafemik, metalümino gabro, adamellit, granodiyorit, monzogranit ve S tipi, alkalin, alum, peralümino özellikler gösteren granit türü kayaçlardan meydana gelmektedir. Ana elementlerin SiO2'ye değişim diyagramında örnekler fraksiyonel kristalleşme trendi sergilerler. Kayaçlar tektonik ortam ayrım diyagramında büyük çoğunlukla (gabro, adamellit, granodiyorit, monzogranit) volkanik yay granitoidleri (VAG) ve çarpışmayla eşe zamanlı + volkanik yay granitoidleri (Syn-COLG+VAG) alanına düşerler. Az sayıdaki örnek (granit) ise levha içi granitoidleri (WPG) alanına düşmektedir. Granitoidlerden elde edilen yaş verilerine (19.7±03 my/20.3±03 my) ve jeotektonik ortam ayrım diyagramındaki konumuna göre Neotetisin güney kolunun kapanmasından sonra arabistan ve avrasya levhaları arasındaki çarpışmanın Erken Miyosen'de (Burdigaliyen) meydana geldiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study is about the mineralogical, petrographic and geochemical investigation of the rocks which are outcrooped in Batıbeyli, Aşağı Dumanlı and Yukarı Dumanlı region which is located 76 km southeast of Ağrı province.The study area is located 7 km southeast of Taşlıçay district of Ağrı. Paleozoic aged Batıbeyli Metamorphics form basement in the study area. Paleocene-Eocene aged Taşlıçay Granitoids cut this unit. These units are unconformably overlain by Pliocene-Quaternary aged Dumanli volcanics and pyroclastics. Granitoids consist of granite type rocks showing I type, calcalkaline, caphic, metalumino gabbro, adamellite, granodiorite, monzogranite and S type, alkaline, alum, peralumino. In the variation diagram of SiO2 versusmajor oxides, the samples show fractional crystallization trend. The rocks mostly fall into the area of volcanic arc granitoids (VAG) and syn-collision+volcanic arc granitoids (Syn-COLG + VAG) (gabbro, adamellite, granodiorite, monzogranite) in the geotectonic discrimination diagram. A few examples (granite) fall into the area of within plate granitoids (WPG). According to the age data (19.7±03 my/20.3±03 my) obtained from the granitoids and the sample location in the geotectonic environment discrimination diagram, it can be said that the collision between Arabian and Eeurasian plates took place in the Early Miocene (Burdigalian) after the closing of the southern branch of Neotethys