Geleneksel konutta ince yapının önemi ve Süleymaniye bölgesi örnekleri üzerinde incelenmesi
The importance of fine structure in traditional housing and examination on the examples of Suleymaniye area
  1. Tez No: 484238
  2. Yazar: ZEYNEP FATMA NİĞDELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MAHMUT ATİLLA SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Geleneksel konut; büyük bir tarihsel ve kültürel birikim sonucu ortaya çıkmış, sahip olduğu detaylar ile birlikte yüzyıllarca yaşadığı dönem ve topografyaya uyum sağlayarak varlığını korumuştur. Türklerin hakim olduğu geniş coğrafyalar göz önünde bulundurulduğunda geleneksel konutun farklı coğrafyalarda ve uzun yıllar sürekliliğini koruyabilmesi önemli bir olgudur. Bu sürekliliğin sağlanmasında yapı elemanlarının birbiri ile ilişkisi ve yerel malzeme kullanımı önemli bir yer tutar. Ayrıca yerel yapım tekniklerinin her dönemde geliştirilerek uygulanması ve farklı bölgelerde hakim olan mimari tekniklerin geleneksel konut ile bütünleştirilmesi konuta bir zenginlik katmaktadır. Böylece geleneksel konut tarihsel süreçte önemli bir mimarlık ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde değişen yaşam şartları ve teknolojik gelişmeler ile birlikte günlük yaşantımızı sürdürdüğümüz konutlarda değişim göstermiştir. Belirli bir kültürel sürekliliğin sonucu olan geleneksel konut tipi terk edilerek yeni yaşama mekanları oluşturulmuştur. İçinde bulunduğumuz bu mekanlar geleneksel konut ile kıyaslandığında kullanıcıyı mekan biçimlenişinde etkin olma konumundan çıkararak pasif hale getirmektedir. Bireyin alışkanlıkları ve yaşam biçimi göz önünde bulundurulduğunda, en konforlu yaşamı sürdürebileceği mekanlar; şüphesiz daha önce deneyimlenmiş ve bir kültürel birikimin ürünü olan mekanlardır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, mekanı kullanıcı için işlevsel hale getiren ince yapı elemanlarını inceleyerek konut içindeki önemini ve malzeme kullanımının buna etkisini değerlendirmektir. Böylece geleneksel konuttan elde edilecek detay ve çözümlerin günümüz mekanlarında kullanılabileceği inancıyla, mekansal edinimlerimizin sürdürülebilmesi amaçlanır. Çalışmada; geleneksel konutun oluşumu, konut biçimlenişine etki eden faktörler ve plan tipleri ele alınarak konutun sahip olduğu sosyo kültürel önem ve mekansal değerler ortaya konulmuştur. Bu doğrultuda yapı elemanları ve malzemelerinin incelenmesi gerçekleştirilerek ince yapının mekan kurgusunda sahip olduğu öneme dikkat çekilmiştir. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Süleymaniye bölgesi örneklem olarak belirlenmiştir. Bölgenin sahip olduğu tarihsel önem ve bu süreçte oluşan nitelikli konut yapısı bu seçimde etkili olmuştur. Bölge üzerinde farklı özelliklere ve kullanıcı profillerine sahip üç örnek belirlenerek ince yapının konut biçimlenişindeki önemi incelenmiştir. Bu çalışmada yapılan araştırmalar sonucunda görülmektedir ki mekan içindeki davranışları kolaylaştıran ve konutu kullanıcı için özelleştirilebilir hale getiren ince yapı elemanlarıdır. Bu yapı elemanları günümüzde yeniden yorumlanarak konut tasarımında kullanılabilecek niteliktedir. Yapılacak detaylı bir çalışma ile birlikte geleneksel konuttan elde edilecek detayların günümüz yaşam biçimlerine uyarlanmasına çalışılmalıdır. Böylece geleneksel konut birikiminin devamı sağlanırken iç mekanda daha konforlu bir yaşam sürmek isteyen bireyler için daha önce deneyimlenmiş oldukça iyi bir çözüm noktası sunulmuş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Traditional housing; has emerged a result of a big historical and cultural accumulation, have maintained a presence to period and topography which lived centuries with own details by adapting. Considering the wide geographies where the Turks are dominant, it is an important fact that the traditional housing can maintain its continuity in different geographies and for many years. In maintaining this continuity, the relationship of structural elements and the use of local materials is important. Furthermore, development of local construction techniques in every period and integration of traditional housing and architectural techniques in different regions are adding opulence to housing. In this way, traditional housing emerges as an important architectural product in the historical process. Today, the houses which daily lives changes with the changing living conditions and technological developments. The traditional type of housing, which is the end of a certain cultural continuity, has been abandoned and new living placeses have been created. These placeses we live in, when compared with traditional housing, make the user ineffective in configuration the place and make it passive. The places for keeping life comfortable is no doubt experienced previously and the product of a cultural accumulation places when consider about the habits of the individual and life form. In this direction purpose of the works is examine to fine structure which makes the space functional for the user and evaluate to effect of material usage and importange in the housing. So intended keeping spatial acqusition and using detail and the solitions which obtained from the traditional housing in today's placeses. In this study, the formation of traditional houses, factors which influence the formation of housing and types of plan handled with the houses's socio-cultural importance and spatial values have been revealed. In this direction, the examination of the building elements and materials have been carried out and attention has been drawn to the fact that it has a fine structure in the housing formation. In the evaluation of the obtained data, Süleymaniye area was determined as a sample. The historical importance of the region and the quality of the housing structure formed in this process have been influential in this choice. Three examples that different features and user profiles, have been determined on the region and the importance of fine structure was investigated in the formation of housing. Observed after research in this work, fine structure's elements are facilitating behavior within the place and making customizable for the user.Today,these structure's elements reinterpret which colud be used in the desing of housing. The details which will obtain from trditional housing should be adabted to today's life style with a quality work. So when ensure continuity traditional housing accumulation, will be proposed a pretty good solution that has already been experienced for the individuals who want to live a more comfortable life in the interior area.