Bazı yenilebilir bitkilerin skopoletin içeriği
Skopoletin contents of some edible plants
  1. Tez No: 484309
  2. Yazar: DAMLANUR KÜBRA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ülkemizde, doğal olarak yetişen bitkiler insan beslenmesinde önemli bir yer tutmaktadır. Mineral ve besinsel lif kaynağı olan bitkiler aynı zamanda iyi bir fitokimyasal kaynağıdır. Bu fitokimyasallardan biri kumarinler içerisinde yer alan skopoletin ve glikozit formu skopolindir. Bu çalışma Karadeniz Bölgesinde doğal olarak yetişen ısırgan (Urtica diocia L.), ebegümeci (Malva sylvestris L.), semizotu (Portulaca oleracea), madımak (Polygonum cognatum), dereotu (Anethum graveolens) ve kişniş (Coriandrum sativum) bitkilerinin skopoletin içeriklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada bitkilerin skopoletin içeriği yanında toplam fenolik madde ve antioksidan aktiviteleri de araştırılmıştır. Madımak hariç diğer bitkilerde, analizler bitkilerin yaprak ve sap kısımlarında yapılmıştır. Çalışma sonunda semizotu, dereotu ve ebegümecinin sap kısmında skopoletin saptanamamıştır. Ayrıca her örnekte de skopoletin görülmemiştir. En düşük toplam fenolik madde miktarı ebegümeci sapında (0.86 mg/g), en yüksek madımak (67.74 mg/g) bitkisinde belirlenmiştir. En düşük demir indirgeme antioksidan gücü (FRAP) değeri semizotu sapında (1571.58 μmol/g), en yüksek kişniş yaprağında (64905.90 μmol/g) tespit edilmiştir. En düşük DPPH radikali indirgeme gücü ebegümeci sapında (48.63 μmol/g), en yüksek madımak bitkisinde (5261.56 μmol/g) bulunmuştur. Çalışmada en düşük skopoletin miktarı ısırgan yaprağında (11.48 mg/kg), en yüksek madımak bitkisinde (6708.37 mg/kg) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our country, wild plants have important place in human nutrition. Plants which are source of mineral and dietary fiber, are also important phytochemical source. One of those phytochemicals are scopoletin and its glycoside form scopolin which are located in coumarins. The aim at this study is evaluation of scopoletin quantity in Urtica diocia L., Malva sylvestris L., Portulaca oleracea, Polygonum cognatum, Anethum graveolens and Coriandrum sativum plants range in Black Sea region. In addition to scopoletin content, in this study in order to determine antioxidant activity, also conducted total phenolic content and antioxidant activity analyses. Analyses were conducted in leaves and stems of those plants except from madımak. At the end of study, scopoletin wasn't determined in stems of Malva sylvestris L., Portulaca oleracea and Anethum graveolens. Scopoletin also wasn't found in every studied sample. The minimum quantity of total phenolic content was evaluated as 0.86 mg/kg in stem of Malva sylvestris L. and maximum quantity of total phenolic content was evaluated as 67.74 mg/kg in Polygonum cognatum. The minimum quantity of the ferric reducing ability (FRAP) was ascertained as 1571.58 μmol/g in stem of Portulaca oleracea and maximum quantity of the ferric reducing ability (FRAP) was as certained as 64905.90 μmol/g in leaf of Coriandrum sativum. The minimum quantity of DPPH radical scavenging activity was determined as 48.63 μmol/g in stem of Malva sylvestris L. and maximum quantity of DPPH radical scavenging activity was determined as 5261.56 μmol/g in Polygonum cognatum. The minimum quantity of scopoletin was found as 11,48 mg/kg in leaf of Urtica diocia L. and maximum quantity of scopoletin was found as 6708.37 mg/kg in Polygonum cognatum.