Yıllık düşük akım verilerinin eğilim analizi
Trend analysis of annual low flows
  1. Tez No: 484345
  2. Yazar: ÖZGE GÜZEL ŞAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ DADAŞER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Akarsuların düşük akış özellikleri, su kullanımı ile ilgili kararlar vermek ve çevresel akış gereksinimlerini korumak için önemlidir. Bu çalışmada, Türkiye'nin 23 nehir havzasında dağılmış 56 ölçüm istasyonunda düşük akış verileri (asgari 1 günlük akış) analiz edilerek, düşük akışların büyüklüğü ve zamanlamasındaki değişiklikler incelenmektedir. Düşük akışların büyüklüğü ve zamanlamasındaki eğilimleri tespit etmek için, parametrik olmayan Mann-Kendall testi kullanılmıştır. Bu analiz, özellikle Türkiye'nin batısı ve güneyinde düşük akışların büyüklüğünde istatistiksel olarak anlamlı değişimlerin olduğunu göstermiştir. Düşük akışlar istasyonların çoğunluğunda azalmış ve eğilimler son yıllarda daha güçlü hale gelmiştir. Düşük akımların gerçekleşme zamanlarında değişimler olsa da, bunların büyük kısmı istatistiksel olarak anlamlı değildir.
Özet (Çeviri)
Low flow characteristics of streams are important for making decisions about water uses and for maintaining environmental flow requirements. This study examines the changes in magnitude and timing of low flows in Turkey by analyzing low flow data (minimum 1-day flow) from 56 gauging stations distributed over 23 river basins of Turkey. The trends in magnitude and timing of low flows were investigated using the non-parametric Mann-Kendall test. This analysis showed that there are significant changes in the magnitude of low flows particularly in the western and southern Turkey. Low flows have declined in the majority of stations and their trends have become stronger in recent years. Although trends were detected in timing of low flows, they were not statistically significant for most stations.