Prematüre bebeklerin postnatal 24. saatinde bakılan hematolojik parametrelerinin morbidite ve mortalite öngörüsünde belirleyici etkisi
Decisive effect of hematological parameters measured at the postnatal 24th hour in the prediction of morbidity and mortality in premature babies
- Tez No: 667919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN BÜYÜKKALE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Literatürde ilk defa yapılacak olan bu çalışma ile prematüre yenidoğanlarda 24. saatteki hematolojik parametrelerin mortalite ve morbidite öngörüsünde yardımının olup olmayacağının değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada olgular SBÜ Kanuni Sultan Süleyman SUAM- Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim dalı Neonatoloji kliniği tarafından Ocak 2017 – Ocak 2020 tarihleri arasında yenidoğan yoğun bakım ünitesinde (YDYBÜ) takip edilen 3531 hastanın verileri taranarak seçilmiştir. Dosya bilgilerinde eksiklikler bulunmayan, onam formları tam olan, gestasyon haftası (GH) ≥24 ve ≤37 hafta olan, konjenital anomalisi ve kromozom bozukluğu olmayan tüm bebekler alınarak toplam 750 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. (E:425, K:325) Maternal hastalıklar (preeklampsi, eklampsi, gestasyonel diyabet (GDM) vb.), diyastolik akım kaybı (DAK), enfeksiyon durumu, antenatal steroid uygulanıp uygulanmadığı ve anne yaşı anne epikrizleri taranarak kaydedildi. Hastaların cinsiyeti, gestasyonel haftası (GH), doğum ağırlığı, doğum şekli, doğum odasında yapılan uygulamaları kaydedildi. Takiplerinde mekanik ventilaston (MV) süresi, hastane yatış süresi, intraventriküler kanama (İVK), nekrotizan enterokolit (NEK), patent duktus arteriosus (PDA), bronkopulmoner displazi (BPD), prematüre retinopatisi (ROP) ve neonatal sepsis gibi morbiditelerin varlığı kaydedildi. Hastaların postnatal 24. saatine ait laboratuvar bulguları arasından hemogram parametreleri (hemoglobin, hematokrit, beyaz küre, nötrofil, lenfosit, trombosit) ve akut faz reaktanları olan C-reaktif protein (CRP) ve prokalsitonin (PCT) sonuçları kaydedildi. Çalışmamızda verilerin istatistiksel analizi için SPSS (Statistical Package ort he Social Sciences) programının 21.0 versiyonu (IBM, Armonk, NY, USA) kullanıldı. Bulgular: Çalışmamıza 325'i kız (%43,3), 425'i erkek (%56,7) toplam 750 prematüre yenidoğan dahil edilmiştir. Ortalama maternal yaşın 29,08±6,39 yıl ve gestasyonel yaşın 32,38±2,93 hafta olarak belirlendiği çalışmamızda; ortalama hastanede yatış süresi 23,86±24,51 gün olarak hesaplanmıştır. Olguların % 8,8'i
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, for the first time in the literature we tried to evaluate whether the hematological parameters at the 24th hour will help in predicting mortality and morbidity in premature newborns. Patients and Methods: In this study, the cases were selected by scanning the data of 3531 patients who were followed in the neonatal intensive care unit (NICU) at the University of health Sciences, Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital, between January 2017 and January 2020. A total of 750 patients were enrolled in the study, who were born between 24 and 37 weeks of gestational weeks without any congenital anomalies and chromosomal disorders (M:425, F:325). Maternal diseases (preeclampsia, eclampsia, diabetes mellitus etc.), diastolic reverse flow, infectious status, antenatal steroid administration were investigated. In addition, maternal age maternal medical history was screened. The gender, gestational week, birth weight, mode of delivery, and drugs used in the delivery room of the patients were examined. The presence of morbidities such as mechanical ventilation duration, hospital stay, IVH, NEC, PDA, BPD, ROP and neonatal sepsis were recorded in the follow-up. Hemotologic parameters (Hgb, Hct, WBC, Neu, Lym, Plt) and acute phase reactants (CRP, procalcitonin) results were recorded among the laboratory findings of the patients at the postnatal 24th hour. İnformed written consent was obtained from the parents In our study, the 21.0 version of the SPSS (Statistical Package ort he Social Sciences) program (IBM, Armonk, NY, USA) was used for the statistical analysis of the data. Results: A total of 750 premature newborns (325 girls (43.3%) and 425 boys (56.7%) were included in our study. In our study, the average maternal age was 29.08 ± 6.39 years, and the gestational age was 32.38 ± 2.93 weeks. Average length of hospital stay was calculated as 23.86 ± 24.51 days. When maternal risk factors are evaluated in our study; Gestational DM history was defined in 8.0% of the mothers. In addition, while maternal infection was documented in 17.7%; PROM was found as the most common (16.3%) maternal morbidity. Preeclampsia (18.7%) was also reported most frequently in mothers with chronic diseases. Morbidities were found as 10.3% BPD, 16.6% NEK, 16.9% PDA, 11.5% ROP and 24.7% IVH respectively. In cases VI who died during the follow-up period, statistically significantly decreased mean leukocyte, neutrophile and lymphocyte values were reported compared to patients who survived. However, statistically significantly increased CRP, PCT and decreased platelet values were reported in the mortality group. Also, statistically significant low birth weight and GW were found in the patients who died. In addition, steroid use in cases