Logaritmik işlem zamanlı öğrenme etkisi ve üstel geçmiş sıra bağımlı teslimat süreli çizelgeleme problemleri
Scheduling problems with sum of logaritm processing times based on learning effect and exponential past sequence dependent delivery times
  1. Tez No: 484346
  2. Yazar: ŞAZİYE SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DURAN TOKSARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada literatürde ilk uygulama olarak logaritmik işlem zamanlı öğrenme etkisi ve üstel geçmiş sıra bağımlı teslimat süresinin eş zamanlı kullanımı çizelgeleme problemleri için ele alınmıştır. Bu ilk uygulama ile literatüre önemli bir katkı sağlanması ve gelecek çalışmalara yol göstermesi amaçlanmaktadır. Problem öncelikle iki aşamalı olarak ele alınmış olup daha sonra bu aşamaların kombinasyonu yapılmıştır. İlk aşamada logaritmik işlem zamanlı öğrenme etkisi, ikinci aşamada ise üstel geçmiş sıra bağımlı teslimat süresi incelenmiş ve bunların kombinasyonu altında çizelgeleme problemleri çalışılmıştır. Amaç tek makine üzerinde maksimum tamamlanma zamanını, toplam tamamlanma zamanını, maksimum gecikmeyi ve ağırlıklandırılmış tamamlanma zamanını minimize eden çizelgeyi bulmaktır. Bu problemlerin polinom zamanlı çözümlerinin elde edilmesi için bazı yardımcı önermeler ve teoremler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, as the first application in the literature, the logarithm-processing-times-based learning effect and the exponential past-sequence-dependent delivery times are simultaneously considered for scheduling problems. With this first application, it is aimed to make an important contribution to the literature and to lead to future studies. Firstly, the problem has been considered in two stages, and then a combination of these steps has been made. In the first stage, the logarithm processing times based learning effect is examined. In the second stage, exponential past sequence dependent delivery times is studied, and scheduling problems are investigated under their combination. The goal is to find the schedule that minimizes, the maximum completion time, the total completion time, the maximum tardiness, and the weighted completion time on a single machine. Some lemmas and theorems have been developed to obtain solutions in polynomial time of these problems.