Bıldırcın rasyonlarına ilave edilen spirulinanın (alg) besi performansı ve karkas özellikleri üzerine etkisi
The effects of spirulina supplementation (alg) on performance and carcass composition of japanese quail
- Tez No: 484358
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma, bıldırcın rasyonlarına spirulina (Spirulina platensis)(SP) ilavesi ile yürütülen bu çalışmada bıldırcınların canlı ağırlık, canlı ağırlık değişimi, yem tüketimi, yemden yararlanma oranı ve karkas verimi, iç organ ağırlıkları ve kesim canlı ağırlığına oranları, karkas ve karaciğer renk parametreleri, göğüs eti ve kemik kimyasal kompozisyonu ve serum biyokimya parametreleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada toplam 220 adet Japon bıldırcını (Coturnix coturnix japonica) kullanılmıştır. Her grupta 55 civciv bulunan bir kontrol ve üç deneme grubu, oluşturulmuştur. Her grup kendi arasında 11 civciv içeren beş alt gruba ayrılmıştır. Deneme 35 gün sürdürülmüştür. Kontrol grubu, temel rasyonla beslenmiştir. Deneme grupları rasyonlarına sırasıyla %1, %2 ve %4 düzeylerinde Spirulina ilave edilmiştir. Çalışmada, rasyona spirulina ilavesi deneme gruplarında üç haftalık canlı ağırlıklarını önemli düzeyde (P0.05) açısından istatistiksel olarak önemli bir farklılık görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the addition of spirulina (Spirulina platensis) (SP) to quail rations. The results of this study are as follows: live weight, live weight change, feed consumption, feed utilization rate and carcass yield, internal organ weights and live weight ratios, carcass and liver color parameters, composition and serum biochemical parameters. In this study, a total of 220 Japanese quail (Coturnix coturnix japonica) were used. One control and three experimental group contained 55 chicks in each group were established. Each group is divided into five subgroups containing 11 chicks among themselves. Trial was continued for 35 days. The control group was fed with the basic diet. Experimental groups rations 1% 2% and 4% respectively, were added at Spirulina. In this study, the ratio Spirulina additional three-week body weight of experimental group significantly was found to affect (P 0.05).