Effects of different organic fertilizers on some important parameters of cherry tomato cultivars
Farklı organik gübrelerin kiraz domates çeşitlerinin bazı önemli parametreleri üzerine etkileri
- Tez No: 484366
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜLŞEN, YRD. DOÇ. DR. ADEM GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma Erciyes Üniversitesi-Kayseri'inde organic olarak sertifikalandırılmış Tarımsal Araştırma Merkezinde yürütülmüştür. Çalışmanın amacı üç farklı F1 kiraz domates çeşidinin (İnci F1, Yeniçeri F1 and Pekbal F1) morfolojik, pomolojik özellikleri ve bioaktif bileşikleri üzerine dört farklı organik tarımda kullanılan gübrenin (kompost, mikrobial, karışım, çiftlik gübresi) etkisini araştırmaktır. Çalışma faktöryel deneme deseni ve bölünen-bölünmüş parseller uygulama desenine göre yürütülmüştür. Toplam verim ve pazarlanabilir verim açısından üç F1 hibrit domates çeşidi ile gübre uygulamaları arasında interaksiyon tespit edilmiştir (P < 0.01). En verimli çeşit Pekbal ve kompost (17900 g/10 bitki) ve Inci ve kompost (17800 g/10 bitki) olurken onları sırasıyla Inci ve karışım (11800 g/10 bitki), Pekbal ve çiftlik gübresi (10500 g/10 bitki), ve Pekbal ve karışım (10200 g/10 bitki) olmuştur. Çeşitler arasında Yeniçeri F1 çeşidi bütün gübre uygulamaları göz önüne alındığında 4748 g/10 bitki ortalamasıyla en az verimli çeşit olmuştur. Çeşitler ile gübreler arasında SÇKM, meyve genişliği, meyve uzunluğu, titre edilebilir asitlik, C vitamini, ilk dalın yerden uzaklığı, mikro-makro besin içerikleri (N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Cu açısından istatistiksel olarak %5 seviyesinde önemli bir interaksiyon tespit edilmezken, Mn, bitki yüksekliği, gövde çapı, çiçek sayısı, meyve sayısı ve dal sayısı bakımından %5 düzeyinde interaksiyon tespit edilmiştir. Önemli bir kalite parametrasi olan SÇKM çeşitler arasında farklılık gösterirken (P < 0.001) gübre uygulamaları arasında farklılık göstermemiştir, but not among the fertilizers (P = 0.165). Inci F1 en yüksek SÇKM (8.82%) oranına sahip olurken onu sırasıyla Yeniçeri (7.64%) ve Pekbal (6.90%) izlemiştir. Diğer önemli bir parameter olan C vitamini Inci çeşidinde en yüksek (32,18 mg.100 gr-1) olurken onu sırasıyla Yeniçeri (30,44 mg.100 gr-1) ve Pekbal (30,20 mg.100 gr-1) izlemiştir. Bu çalışmada Orta Anadolu'da deniz seviyesinden 1100 m yüksekliğe sahip çalışma koşullarında Pekbal ve Inci çeşitleri en verimli çeşit olmuştur. Kompost organik gübre uygulaması ise gübre uygulamaları arasında bütün kiraz domates çeşitlerinde en yüksek verimlilik oluşturan uygulama olmuştur. Genel sonuç olarak kiraz domates çeşitleri ile gübre uygulamaları arasında interaksiyon varlığı üretim planlanmasından önce mutlaka genel kombinasyon çalışmalarının yapılması gerektiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in the organically managed and certified field of Agricultural Research Center at Erciyes University, Kayseri, Turkey. The objective of this study was to investigate the effects of four types of applications (compost, microbial, mixture (2 ton/da manure + 2 ton/da compost+300 g/100 L microbial fertilizer), manure) on some morphological, pomological parameters and bioactive compounds of three hybrid cherry tomato cultivars (İnci F1, Yeniçeri F1 and Pekbal F1) as plant materials which were obtained from two Turkish seed companies. This experiment was laid in split-plot designed. There was an interaction between cultivars and fertilizers for total fruit yield, marketable yield. The most yielding combination was of Pekbal and compost (17900 g/10 plant) and Inci and compost (17800 g/10 plant) followed by Inci and mix (11800 g/10 plant), Pekbal and manure (10500 g/10 plant), and Pekbal and mix (10200 g/10 plant). Yeniçeri was the least producing cultivar with a mean of 4748 g per plant with four different fertilizer applications. There was no interaction between the cultivars and fertilizers for TSS, fruit diameter, fruit length, titratable acidity, vitamin C, distance from the first flower, micro-macro nutrient contents (N, P, K, Ca, Mg, Na, Fe, Cu) in tomato fruits while significant interaction between the cultivars and fertilizers for Mn, Zn, plant height, steam diameter, flower number per cluster, fruit number and branch number at alpha 5% level. TSS values, an important parameter for fruit quality, differed among the cultivars (P < 0.001), but not among the fertilizers (P = 0.165). Inci F1 had the highest TSS (8.82%) followed by Yeniçeri (7.64%) and Pekbal (6.90%). Another important parameter, vitamin C, was the highest (32.18 mg.100 gr-1) in Inci F1 followed by Yeniçeri (30.44 mg.100 gr-1) and Pekbal (30.20 mg.100 gr-1). This study indicated Pekbal and Inci cultivars were the most productive under the application used in this study in Central Anatolia conditions elevating 1100 m from the sea level. Among the fertilizers, the compost application was the most productive application with all three cherry tomato cultivars. Overall, presence of interaction between cultivars and fertilizers suggest importance of performance comparisons prior to program.