The modeling and simulation for vibration of gas turbine shaft
- Tez No: 484365
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM UZMAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez, önerilen türbin şaftını daha hassas alanda elde etmek ve en uygun hale getirmek için, bir gaz türbin şaftının titreşim analiz sürecini tanımlıyor. Gaz türbin şaftının titreşiminden etkilenen ana faktörler, sistemde tutulan şaftı rahatlatmak için kullanılan yatağından dolayı, şaftının önerilen çark kanadı ve dengesiz hareketiyle akımın vuruşuna bağlı olarak görülen türbin kanatlarının titreşimidir. Analitik hesaplama ve sayısal benzetim yapılır. Önerilen gaz türbin şaftı üzerindeki titreşim etkisini hesaplamada kullanılan teknikler, burulma titreşimi hesaplaması için dolaylı, dolaysız ve HOLZER metotlarıdır. Ayrıca, matlab kodunu kullanarak, Eigen değer problemi, doğal frekans ve mod şekillerini elde etmek için kullanılır. Sistem bahsi geçen titreşim hesaplamasını doğrulamak için MSC ADAMS yazılımlarına benzetilir. Çalışılan gaz türbininin CAD modeli tasarlanır ve daha sonra da gaz türbininin bu dizaynı MSC ADAMS yazılımına aktarılır. MSC ADAMS yazılımında, bağlantılar ve güçler sistemde tanımlanır. Simülasyon analiz sonuçları, rijit strüktür analizine dayanır. Bu da, önerilen gaz türbininin, rijit vücut olarak kabul edildiği anlamına gelir. Elde edilen MSC ADAMS simülasyon sonuçlarından bazıları açısal yer değiştirme, açısal hız, açısal ivme, doğal frekans ve mod şekilleri, Eigen değeri, Campbell diyagramı olarak kabul edilebilir. Simülasyona bağlı olarak elde edilen açısal yer değiştirme sonuçlarına göre, şaft hızını artırarak sistemde çarpmalara sebep olan sapmayı büyütür. Bahsi geçen simülasyon sonuçları, tezde yapılan önerilen titreşim hesaplarını kanıtlarla destekler.
Özet (Çeviri)
This thesis describes the vibration analysis process of a gas turbine's shaft, so as to obtain the more sensitive area of the proposed turbine's shaft and optimize it. The main factors which are affected by making the vibration of the gas turbine shaft are, the vibration of the turbine blades that are appeared based on impacting of flow with the proposed blades and the unbalance movement of the shaft because of the bearing which is used to facilitate the shaft holding in the system. The analytical calculation and numerical simulation are done. The techniques which are used to calculate the vibration effect on the proposed gas turbine shaft are, direct and indirect and Holzer method for torsional vibration calculation. Also, Eigen value problem by using matlab codes are used to obtained natural frequency and mode shapes. The system is simulated in MSC ADAMS software so as to verify the mentioned vibration's calculation. The CAD model of the under study gas turbine is designed and then this design of gas turbine is imported to MSC ADAMS software. In the MSC ADAMS software, the joints and forces are defined in the system. The simulation analysis results are based on rigid structure analyzing. It means that the shaft of the suggested gas turbine considered as a rigid body. Some of the obtained MSC ADAMS simulation results can be regarded as, angular displacement, angular velocity, angular acceleration, natural frequency, and mode shapes, Eigenvalue and Campbell diagram. According to the angular displacement result which is obtained based on the simulation, increasing the shaft speed make a bigger deviation which can cause crashes in the system. The aforementioned simulation results corroborate the proposed vibration calculations which are done in this thesis.