Design and implementation of a wireless sensor node for real time monitoring applications
Gerçek zamanlı gözlem uygulamaları için bir kablosuz sensör düğüm tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 484367
  2. Yazar: OMAR IBRAHIM MUSTAFA AL-AZZAWI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK ÖKDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
WSN olarak da bilinen kablosuz Sensör Ağları çevre ile etkileşim içinde olan birçok devreye sahiptir. Sıcaklık, ısı, ışık, basınç ve hareketi içine alan pek çok fiziki özelliği algılayabilir ve analiz edebilirler. Bu devreler baz istasyonlarına (BS) bilgi gönderebilir ve alabilirler. Bu baz istasyonu da verileri depolamak ve analiz etmek üzere diğer ağlarla bağlantı kurar. WSN'ler için ev güvenliği, akıllı evler, askeriye ve tıbbı içine alan birçok fonksiyonel uygulama bulunmaktadır. WSN'deki her bir sensör devresinin bir alıcı-verici ve bir güç kaynağı olmak üzere iki komponenti vardır. Bu araştırma bir laboratuvarda sıcaklık, mesafe, ışık ve hareketi gözlemlemek için bir WSN tasarımı ve uygulamasına odaklanmıştır. Ağ baz istasyonu tarafından kontrol edilen sensörler ve sensörlere gitmeleri gereken yer ve toplamaları gereken veriler için talimat veren baz istasyonundan oluşmaktadır. Test ağı her bir devre ve ilgili sensörler tarafından elde edilen verileri depolamak için Arduino mikro kontrolör panelini kullanmaktadır. Telsiz iletişim için bir ZigBee kullanılmaktadır. Bu ZigBee'ler ucuz ve küçük olup minimal enerji tüketmekte ve veri transferi için oldukça güvenilir bulunmaktadır. Veriler her bir sensör devresi ve baz istasyonu arasında aktarılır. Veirleri analiz etmek ve talimatları uygulamak üzere bir bilgisayar da kullanılır. Öngörülen her görev için WSN'de aktarılan verileri yönetmek için test iştemine yönelik algoritma tasarlanmıştır. Bu algoritma her bir görevin gerektiği gibi ve yüksek etkinlikte yerine getirilmesi için test boyunca çalıştırılmıştır. Arduino mikro işlemcisi ve ZigBee öngörülen ağa uygun olan özel programlı bir kişisel bilgisayar kullanılarak programlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Wireless Sensor Networks, also known as WSNs, have many sensor nodes that interact with the environment. They can sense and analyze many physical characteristics, including: temperature, heat, light, pressure, and motion. These nodes can send and receive information to base stations (BS). This base station connects to other networks for storing and analyzing data. There are many functional applications for WSNs, including: home security, smart homes, military, and medicine. Each sensor node along the WSN has two components: a transceiver and a power supply. This research focuses on designing and implementing a WSN to monitor temperature, distance, light, and motion in a laboratory. The network is comprised of sensors that are controlled by the base station and instruct the sensors on where to go and what data to collect. The test network uses the Arduino microcontroller board to store data received by each node and the associated sensors. For wireless communication, a ZigBee is used. These ZigBees are cheap, small, consume minimal power, and are highly reliable for data transfer. Data is transferred between each sensor node point and the base station. A computer is also used to implement instructions and analyze data. An algorithm was designed for this test to manage the transferred data along the WSN for each intended task. This algorithm is employed throughout the test so that each task is performed as it should be and with high efficiency. The Arduino microprocessor and the ZigBee was programmed using a personal computer with specialized programs that are suitable to the proposed network.