Çok amaçlı karma tamsayılı optimizasyon problemleri için yeni yaklaşımlar
New aproaches for multiobjective mixed-integer linear programming problems
  1. Tez No: 484373
  2. Yazar: GAZİ BİLAL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU SOYLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Karma tamsayılı programlama problemlerinde değişkenlerin bir kısmı kesiklidir. Bu sebeple bu problemlerin Pareto sınırı parçalı ve konveks olmayan bir yapıya sahip olabilmektedir. Eğer problem birden fazla amaç fonksiyonuna sahipse problemin çözümü çok daha zor bir hale gelmektedir. Bu tez çalışmasının motivasyonu bu tip problemlerin Pareto sınırını tespit etmenin zorluğudur. Tez çalışmasının amacı ise bu problemlerin Pareto sınırını makul sürelerde tam olarak bulacak, kullanımı kolay algoritmalar geliştirmektir. Yapılan tez çalışmasında iki amaçlı karma tamsayılı doğrusal programlama problemlerinin Pareto sınırını tam olarak tespit edebilen iki adet algoritma geliştirilmiştir. Tez çalışmasının uygulama kısmında ise bir gerçek hayat problemi ele alınmış ve iki amaçlı karma tamsayılı doğrusal tersine lojistik problemlerinin çözümü için bir sezgisel algoritma geliştirilmiştir. Geliştirilen algoritmaların testleri yapılmış ve performans değerleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In mixed-integer programming problems a subset of variables is discrete. Therefore, the Pareto frontier of these problems can be partite and non-convex. If the problem has more than one objective functions it is getting harder to get the solution. The motivation of this thesis is the difficulties to get Pareto frontier of this kind of problems. The purpose of this thesis is developing useful algorithms which can find Pareto frontier exactly in acceptable times. In this thesis two algorithms are developed which can find Pareto frontier of biobjective mixed-integer programming problems exactly. As an application a real life problem is considered and a heuristic is developed for biobjective mixed-integer linear reverse logistics problems. The proposed algorithms are tested and the performance results are presented.