Logaritmik işlem zamanlı öğrenme etkisi altında iş reddetmeli çizelgeleme problemleri
Scheduling problems under the effects of logarithmic learning with job reduction
  1. Tez No: 484382
  2. Yazar: AYŞE BÜŞRA GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DURAN TOKSARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Logaritmik işlem zamanlı öğrenme etkisi altındaki bir işin işlem zamanı, işin çizelgedeki pozisyonuna bağlı olarak azalan bir fonksiyon ile tanımlanabilir. Gerçek hayat ve teori her zaman paralel gitmez ve gerçek hayatta sınırlı kaynaklarımız olduğu için bazı işleri reddetmemiz ya da dış kaynaklarda yaptırmamız gerekebilir. Bu durum tamamlanma zamanını azaltacaktır fakat ceza maliyeti ödememize neden olacaktır. Logaritmik işlem zamanlı öğrenme etkileri altında iş reddetmeli çizelgeleme problemleri bu çalışmada ilk defa ele alınmıştır. Bütün işler ortak teslim tarihine sahiptir ve öğrenme etkilerinin aynı olduğu düşünülmüştür. Bu çalışmada öğrenme etkisi altında iş reddetmeli çizelgeleme problemlerinde tek ve paralel makine ortamlarında maksimum tamamlanma zamanının, tek makineli ortamda toplam tamamlanma zamanının ve toplam tamamlanma zamanlarının mutlak farkının polinom zamanda çözümü için matematiksel model önerilmiş ve çözücü bir programda çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
The processing time of a job under logarithmic learning effect can be defined by a decreasing function depending on the position of the job on the chart. Real life and theory do not always go parallel. Since we have limited resources in real life, we may need to refuse some work or have it done outsourced. This will reduce the time to complete, but the penalty cost will cause me to pay. Job rejection scheduling problems under the effects of logarithmic learning were considered for the first time in this study. All work has a common delivery date and the learning effects are assumed to be the same. As a result of this study, mathematical model is written for solving the maximum completion time in single and parallel machine environments, the absolute difference in total completion time and total completion times in single machine environment in schedules problem which learning effect and job rejection are together and solved in the LINGO program.