Reducing the effect of mobility on packet transmission for mobile Ad-hoc network
Hareketli özel amaçlı ağ için paket iletiminde hareketliliğin etkisinin azaltılması
- Tez No: 484390
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZKAN UFUK NALBANTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bir kablosuz özel amaçlı ağ merkezi bir yönetim olmaksızın geçici bir ağ oluşturan hareketli devrelerin daha az olduğu özel bir alt yapı derlemidir. Kablosuz iletişim alanındaki son teknolojik gelişmeler sonucunda, hareketli araçlarla iletişim sağlamak eskiden çok daha yaygın bir hal almıştır. Bu nedenle, hareketli özel amaçlı ağlar için birçok yönlendirme protokolü önerilmiştir. Devre hareketliliği ve sürekli topoloji gibi mevzular değiştiği için, asıl zorluk ve sorun yönlendirme performansının nasıl iyileştirileceğidir. Bu soruna eğilen geliştirilmiş bir DSR protokolü önerilmektedir. Bu araştırma DSR isimli özel amaçlı hareketli ağlardaki önemli bir tepkisel yönlendirme protokolünün performansını inceleyecektir. Önerilen algoritma daha iyi bir yönlendirme performansı için DSR protokolündeki ön bellek boyutunu geliştirmeye odaklanacaktır.
Özet (Çeviri)
A wireless Ad-hoc network is a collection of specific infrastructure-less mobile nodes that form a temporary network without any centralized administration. Communication by mobile devices has become more widespread than before because of the recent technological advances in wireless communication. Thus, many routing protocols have been proposed for mobile ad-hoc networks. The challenge and a problem was how to enhance the routing performance because issues node mobility and constant topology changes. Address to this challenge, an enhance DSR protocol is proposed. This research will try to investigate the performance of an important reactive routing protocol in mobile Ad hoc networks, namely DSR. The proposed algorithmfocus on enhancing cache size in DSR protocol for a good routing performance.