Tuzlu koşullar altında güçlü kök yapısına sahip anaçların biber (Capsicum annuum L.) saf hatlarının bitki gelişimi üzerine etkileri
Effect of rootstocks with vigorous root system on plant growth of pepper (Capsicum annuum L.) inbred lines under salt stress
- Tez No: 484405
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT YETİŞİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada, kontrollü iklim odası koşullarında besin çözeltisinde güçlü kök yapısına sahip biber çeşit ve anaçları (Scarface, 11B14 ve E21R10144) üzerine aşılamanın biber saf hatlarının (ERÜ462 ve ERÜ1227) tuzlu koşullarda (8 dS/m) bitkisel gelişimleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışma 2017 yılında Seyrani Ziraat Fakültesi laboratuvar ve iklimlendirme odalarında yürütülmüştür. Tuz stresine maruz bırakılan aşılı biber bitkilerinde taze-kuru ağırlıklar, bitki boyu, anaç-kalem çapı, yaprak alanı ve sayısı, kök uzunluğu ve hacmi, fotosentez, SPAD, korofil ve karotenoid miktarı, iyon sızıntısı, Na+, CI-, K+ ve Ca+ iyon birikimleri ile prolin ve glisinbetain oranları ölçülmüştür. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre zayıf gelişen biber bitkilerinin güçlü anaçlar üzerine aşılanması ile hem kontrol koşullarında hem de tuz stresi koşullarında daha güçlü bitkisel gelişim sağlanabileceği söylenebilir. Scarface ve 11B14 üzerine aşılanan kombinasyonlar incelenen birçok parametre bakımdan tuzlu koşullarda kullanılan diğer genotiplerden ve kontrolden daha yüksek değerler vermişlerdir. Tuz stresi altında, bu anaçlar üzerine aşılanan biber saf hatları aşısız kontrol bitkilerine kıyasla daha iyi sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, pepper (Capsicum annuum L.) inbred lines were grafted onto different rootstock genotypes and tested under saline conditions. The climate chamber experiment was carried out to determine plant growth, stem diameter, stem length, photosynthesis, leaf chlorophyll and caotenoid content, SPAD, leaf area, leaf number, fresh and dry weights, ion leaching, Na+, Cl-, K+ and Ca++ ion concentrations, proline and glycine-betaine ratios as well as root length and volume. Under climate chamber conditions, two pepper inbred lines (ERÜ462 and ERÜ1227) were grafted onto three rootstocks (Scarface, 11B14 and E21R10144) and grown in 8 L pots filled continuously aerated nutrient solution under saline conditions (8 dS m-1) with three replications. The results indicated that strong rootstock promoted plant growth in pepper plant both under control and saline conditions and significant depression of plant biomass production under saline conditions was observed in both grafted and ungrafted plants. Scarface and 11B14 rootstock genotype were found more tolerant to salinity than non-grafted pepper plants and the other genotypes used as regard to investigated parameters.