Computer aided solution of in plane frame system subjected to support movements using elastic curve approach
Mesnet çökmelerine maruz düzlemsel çerçevelerin elastik eğri yaklaşımı ve bilgisayar yardımıyla çözümü
  1. Tez No: 484410
  2. Yazar: MIMOON YASEEN SHUKUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ DURAN ATİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma da düzleminde yüklü ve mesnet çökmelerine maruz düzlemsel çerçeve sistemlerin çözümü elastik eğri yaklaşımıyla yapılmıştır. Mesnet çökmesine maruz bir çerçeve örneğin el yardımıyla elastik eğri yaklaşımıyla çözümü sunulmuştur. Mesnet hareketleri çözüm içine sınır koşulları yardımıyla yerleştirilmiştir. Mesnet çökmesine maruz düzlemsel çerçeve sistemlerin çözümümü bilgisayarla elde etme amacıyla Mathematica ortamında bir program kodlanmıştır. Literatürden alınan bazı örnekler kodlanan bilgisayar programıyla çözülmüştür. Çalışmada elde edilen sonuçlar kodlanan program yardımıyla elde edilen çözümlerin literatürdeki çözümlerle uyumlu olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, end forces and internal forces of an in plane loaded frame system with support settlement was determined by displacement method through elastic curves. A sample of frame system with support settlement was obtained manually with the elastic curve approach. Support movements were included in the solution by accommodating them in boundary conditions of elastic curve. A computer program was prepared in Mathematica medium to solve and obtain the internal forces and end forces of in plane loaded frame system with support movements. Examples taken from literature and solved by the computer program coded in this study. Result obtained from computer program showed the solution is in agreement with the literature.