Computer aided solution of two-dimensional truss systems under temperature changes using the elastic curve approach
Elastik eğri yaklaşımı ile iki boyutlu kafes sistemlerin sıcaklık değişimi altında bilgisayar yardımıyla çözümü
- Tez No: 484409
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜSLÜM KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmada, boyuna elastik eğri yaklaşımıyla iki boyutlu kafes sistemlerin çözümü elde edilmektedir. Yerel koordinatlarda her çubuğa ait boyuna uzama elastik eğrisi elde edilmiş olup, sınır koşulları yardımıyla integral sabitleri elde edilmiştir. Kafes sistem düğümlerinde bulunan düğüm deplasmanları genel sınır şartı olarak alınıp, yerel koordinatlara dönüştürülmüş ve boyuna uzama elastik eğrilerinde yerine konulmuştur. Böylece, elastik eğriler düğüm deplasmanlarına bağlı elde edilmiştir. Elastik eğri yardımıyla her elemanın uç kuvvetleri yerel koordinatlarda, genel sınır koşulları yani bilinmeyen düğüm deplasmanları cinsinden elde edilmiştir. Söz konusu uç kuvvetleri hesaplanırken, herhangi bazı çubuklarda ya da çubukların tümünde oluşabilecek sıcaklık değişimleri de sıcaklık verileri yardımıyla göz önüne alınmıştır. Sonra, çubuk yerel uç kuvvetleri genel koordinatlara dönüştürülmüştür. Her düğüm noktası için genel koordinatlarda“x”ve“y”yönünde denge denklemleri elde edilmiştir, denge denklemlerinin numarası o düğümde bulunan deplasmanlarla ilişkilendirilmiştir. Denklemler düğümlerde bulunan deplasmanlar cinsinden elde edilmektedir. Elde edilen denge denklemleri bilinmeyen düğüm deplasmanları için çözülerek, düğüm deplasmanları genel koordinatlarda elde edilmiştir. Elde edilen bu değerler, kendileri cinsinden daha önce elde edilen yerel koordinatlarda elastik eğri denklemlerinde ve çubuk uç kuvvetlerinde yerine konularak, elastik eğriler ve çubuk uç kuvvetleri elde edilmiştir. Böylece kafes sistemi oluşturan bütün çubukların eksenel çubuk kuvvetleri hesaplanmıştır. Bu arada, çubuklarda oluşabilecek sıcaklık değişimleri de hesaba dahil edilmiştir. Sıcaklık değişimine maruz çok sayıda problem kaynaklardan alınarak çalışmada belirtilen yaklaşımla çözülmüş olup, elde edilen sonuçların kaynaklar ile uyum içinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study obtains a solution for two-dimensional truss systems using the longitudinal elastic curve approach. Longitudinal elastic curve obtained for each element at local coordinates, then using local boundary conditions, integration constants are obtained. Global boundary conditions, known as unknown displacement at joints, are converted to local boundary conditions and substituted in the longitudinal elastic curve. Thus, the longitudinal elastic curves of each element are obtained in terms of unknown displacement of a truss's joint. Using longitudinal elastic curves, end forces of each element were determined at local coordinates in terms of unknown displacement at joints. While calculating end forces, temperature changes for all elements or specific elements were also considered using thermal data for any given element. Then, the end forces were converted to global coordinates. At global coordinates, two equilibrium equations at each joint of truss systems were established, in the direction of the“x”and“y”axis, also meaning as in the direction of each unknown displacement of that joint. These equilibrium equations are established in terms of unknown displacement, and its number was equal to unknown displacement. These equations were solved for unknown displacement, and then they were obtained at global coordinates. Substituting known displacement in longitudinal elastic curves and end forces function provided end forces of each truss element at both local coordinates. Therefore, the axial forces of each truss element and displacement at each joint of a truss system were determined. The influence of temperature changes on axial forces was also evaluated. There were many examples of temperature influence in the literature. The results obtained in this research are in agreement with the literature.