Aroil substitüe yeni pirazolon bileşikleri ve bakır(II), paladyum(II) koordine türevleri
Aroyl substituted new pyrazolone compounds and copper(II), palladium(II) coordinated derivatives
  1. Tez No: 484429
  2. Yazar: FATİH YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE BAĞDATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
5-Pirazolon bileşikleri kimyası giderek artan bir ilgiyle araştırılmaktadır. Bunda pirazolon heterohalkasının dikkat çekici biyolojik aktif özelliklerinin rolü büyüktür. Aynı zamanda farklı alanlarda kullanım alanı bulan pirazolon iskeleti farmasötik ve genel kimya uygulamalarında etkindir. Heterohalkalı bileşenler özellikle tamamlayıcı ajanlar olarak kozmetik, fotoğraf, plastik ve bilgi depolama endüstrilerinde kullanılmakta olup tıp ve ziraat bilimleri adına da önemli bileşenlerdir. Bakır ve paladyum metallerinin uygulamaları çok çeşitli olup çalışmamızda koordinasyon bileşiklerinin sentezi için seçilmiş metallerdir. Pirazolon halkası kolayca tautomerleşmesi ve sahip olduğu heteroatom, karbonil grubu ile organometalik yapıların sentezi için son derece kullanışlı bir yapıdır. Araştırmamızın ilk aşamasında, 5-pirazolon halkasının benzoil- ve furoil- aromatik grupları ile aroillendirilmesiyle yeni bileşenlere geçiş sağlanmıştır. Bu moleküller yeni organometalik yapıların sentezi için son derece elverişli çelatleyici ajanlardır. İkinci aşamada bu bileşenlerin Bakır(II) ve Paladyum(II) metalleriyle koordinasyonu sağlanarak yeni kompleks moleküller sentezlenmiştir. Sentezlenen tüm yeni ligant moleküllerin yapıları FTIR, UV-Vis., 1H NMR, 13C NMR /APT ve GC-MS spektroskopileri ışığında belirlenmiştir. Kompleks moleküller için FTIR, UV-Vis., 1H NMR (Paladyum kompleksleri), 13C NMR/APT (Paladyum kompleksleri), LCMS/ESI-MS spektroskopik ve TG-DTG termal analiz yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
5-Pyrazolone compounds are being investigated with increasing interest in chemistry. The role of the remarkable biologically active properties of the pyrazolone heterocycle is diverse. At the same time, the pyrazolone skeleton finds use in the different fields and is effective in pharmaceutical and general chemistry applications. Heterocyclic compounds are used as complementary agents in cosmetics, photography, plastics and information storage industries and are also important components for medicine and agriculture. The applications of copper and palladium metals are very diverse and these are the metals chosen for the synthesis of coordination compounds in our work. The pyrazolone ring is an highly useful structure for the synthesis of organometallic structures, because of easily tautomerizing properties and possesing heteroatom and carbonyl group. In the first phase of our research, the passage of new components was achieved by aroylating the 5-pyrazolone ring with the benzoyl- and furoyl- aromatic groups. These molecules are highly suitable chelating agents for the synthesis of new organometallic structures. In the second step, these compounds were coordinated with Copper (II) and Palladium (II) metals and new complex molecules were synthesized. The structures of all newly synthesized ligand molecules were determined in the light of FTIR, UV-Vis., 1H NMR, 13C NMR/APT and GC-MS spectroscopies. FTIR, UV-Vis., 1H NMR (Palladium complexes), 13C NMR/APT (Palladium complexes), LCMS/ESI-MS spectroscopic and TG-DTG thermal analysis methods were used for the complex molecules.