Nanopartiküler titanyum dioksitin Oreochromis niloticus'un solungaç dokusu enzimatik antioksidanlarına etkisi
Effect of titanium dioxide nanoparticles on enzymatic antioxidants in gill tissue of Oreochromis niloticus
- Tez No: 484456
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmada titanyum dioksit nanopartiküllerin (TiO2-NP) etkileşimine yanıtta tatlı su balığı Oreochromis niloticus'ta hedef doku olarak seçilen solungaçtaki bazı antioksidan enzimlerin aktivitelerindeki değişimler araştırılmıştır. Bu amaçla balıklar 4 ve 14 günlük sürelerle TiO2-NP'in 1.0 ve 5.0 mg/L etkisine bırakılmış ve katalaz (CAT), süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPX), glutatyon S-transferaz (GST) ve glutatyon redüktaz (GR) enzim aktiviteleri belirlenmiştir. TiO2-NP'in etkisinde incelenen antioksidan enzimlerde ortam derişimi ve etkileşim süresine bağlı olarak anlamlı değişimlerin meydana geldiği saptanmıştır. CAT aktivitesi, TiO2-NP'in 1.0 mg/L ortam derişiminde her iki etki süresi sonunda azalış gösterirken (P˂0.05); 5.0 mg/L ortam derişiminde 4 günlük süre sonunda azalış, 14 günün sonunda ise artış göstermiştir (P˂0.05). 4 günün sonunda TiO2-NP'in düşük ve yüksek ortam derişimlerinde azalış gösteren (P˂0.05) SOD aktivitesi, 14 günün sonunda anlamlı bir değişim göstermemiştir (P˃0.05).
Özet (Çeviri)
In this research, it was investigated the alterations in activities of some antioxidant enzymes of gill chosen as the target tissue in Oreochromis niloticus in response to titanium dioxide nanoparticles (TiO2-Np). For this purpose fish were exposed to 1.0 and 5.0 mg/L TiO2-Np for 4 and 14 days and catalase (CAT), superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GPX), glutathione -S-transferase (GST) and glutathione reductase (GR) activities were determined. The significant changes in all analyzed antioxidant enzymes were observed due to medium concentration and exposure period in the exposure of TiO2-Np. CAT activity decreased in the exposure of 1.0 mg/L TiO2-Np after both periods (P˂0.05). In the higher concentration of TiO2-Np, CAT activity declined at 4 days, whereas it increased at 14 days (P˂0.05). SOD activity decreased in all the tested concentrations of TiO2-Np at 4 days (P˂0.05), while it was not observed a significant change in its activity at 14 days (P˃0.05).