Oreochromis niloticus'da karaciğer, böbrek, solungaç ve kas dokularında titanyum dioksit nanopartikülü birikimi
Accumulation of titanium dioxide nanoparticles in liver, kidney, gill and muscle tissues in Oreochromis niloticus
- Tez No: 868905
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT KARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırmada TiO2 NP etkisine bırakılan Oreochromis niloticus' un böbrek, karaciğer, solungaç ve kas dokularındaki titanyum birikimi incelenmesi amaçlanmıştır. Balıklar 1, 7 ve 14 gün boyunca 5.0 ve 25.0 mg/L TiO2 NP ortam konsantrasyonlarına maruz bırakılmış ve Perkin Elmer Optima 2100 DV OES (Optik Emisyon Spektrometresi) ile dokularında titanyum birikimi saptanmıştır. Bu çalışmada TiO2 NP etkisine bırakılan balıkların dokularında titanyum birikiminin ortamdaki Ti konsantrasyonu ve etkide kalma süresi arttıkça arttığı görülmüştür. Titanyum birikimi en fazla böbrek dokusunda görülmüş, bunu solungaç, karaciğer ve kas dokusunun izlediği belirlenmiştir. Test edilen tüm sürelerde titanyum birikimi açısından dokular arasında önemli farklılıklar olduğu ve bunun istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Aynı şekilde belirli bir doku veya organ dikkate alındığında derişimler arasında istatistiksel olarak anlamlı farkların olduğu tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this research, titanium accumulation in the kidney, liver, gill and muscle tissues of Oreochromis niloticus exposed to the effect of TiO2 NPs was examined. The fish were exposed to ambient concentrations of 5.0 and 25.0 mg/L TiO2 NP for 1, 7 and 14 days, and titanium accumulation in their tissues was detected with a Perkin Elmer Optima 2100 DV OES (Optical Emission Spectrometer). In this study, the accumulation of titanium in the tissues of fish exposed to the effect of TiO2 NP increased with the Ti concentration in the environment and the longer the exposure time. Titanium accumulation was highest in kidney tissue, followed by gill, liver and muscle tissue. It was determined that there were significant differences between tissues in terms of titanium accumulation at all times tested and that this was statistically significant. Likewise, it has been determined that there are significant statistical differences between concentrations when a particular tissue or organ is taken into account.