Kil içeriğinin zemin-geotekstil arayüzeyindeki kayma parametrelerine etkisi
The effect of clay content on gliding parameters in the surface-geotextile interface
- Tez No: 484460
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada örgüsüz geotekstil bir malzemenin killi ve kumlu zeminlerde kayma düzleminde içsel sürtünme açısına ve kohezyona olan etkisinin nasıl olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla saf kum, saf kil ve belli oranlarda kum-kil karıştırılarak elde edilen malzemelerle kesme kutusu deneyleri yapılmıştır. Deneyler 60×60 mm kesme kutusu ile ve karışımlar % 10 artırılarak veya azaltılarak gerçekleştirilmiştir. Malzeme kuru veya suya tam doygun durumdadır. Öncelikle deneylerde belli bir oranda karıştırılmış malzemeye 3 farklı normal gerilme altında kesme kutusu deneyi yapılmış ve malzemenin içsel sürtünme açısı ve kohezyonu belirlenmiştir. Daha sonra aynı malzemeye aynı normal gerilme altında iki kutu arakesitine 60×60mm geotekstil serilerek kesme kutusu deneyleri yapılmış, içsel sürtünme açısı ve kohezyonu belirlenmiştir. Farklı iki aşamada gerçekleştirilen deney sonuçlarına göre geotekstilin içsel sürtünme açısını artırdığını ve buna dayanarak zeminin kayma gerilmesine olumlu yönde etki ettiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been tried to detect how is the effect of a webless geotextile material on both the internal friction angle on clayey and arenaceous gliding surfaces and on cohesion. In accordance with this aim, shear box experiments have been done on materials obtained by either pure sand or pure clay or sand-clay mixtures with certain proportions. Experiments have been conducted 60x60 mm shear box by increasing or decreasing the proportion by % 10. The material is either dry or in a fully waterlogged condition. Firstly, shear box tests have been conducted on the material mixed with certain proportions under three different normal stress and the internal friction coefficient and cohesion of the material have been detected. Afterwards, shear box tests have been repeated under the same normal stress by spreading 60x60 mm geotextile material in between the two boxes and then the internal friction coefficient and cohesion of the material have been detected. According to the experiment results completed, geotextile has been detected to increase the internal friction angle and, as a result, positively affected the gliding stress of the surface.