İmidakloprid'in Galleria mellonella'nın bazı biyokimyasal parametrelerine ve hemositleri üzerine etkileri
Effects of imidacloprid on some biochemical parameters and hemocytes of Galleria mellonella
  1. Tez No: 484461
  2. Yazar: MEHMET SAİT YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER KAYIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sunulan çalışmada imidaklopridin subletal konsantrasyonlarının Galleria mellonella'da antioksidan enzimler (süperoksit dismutaz ve katalaz), lipid peroksidasyon düzeyi (malondialdehid miktarı), bazı biyokimyasal parametreler (toplam protein, toplam lipit ve toplam karbohidrat) ve hücresel bağışıklık sisteminin önemli bir bileşeni olan hemositler (toplam hemosit sayısı) üzerine olan etkileri araştırılmıştır. İmidaklopridin subletal dozları (0.25, 0.50, 0.75 and 1.00 µg) G. mellonella larvalarına enjekte edilmiş ve 24, 48, 72 ve 96 saatlik periyotlarda etkileri araştırılmıştır. Larvalara 0.75 ve 1.00 µg imidakloprid enjekte edilmesi protein miktarının 96. saatte önemli ölçüde azalmasına neden olmuştur. Lipit ve karbohidrat miktarları ise tüm periyotlarda kontrol grubuna göre önemli ölçüde azalmıştır. Antioksidan enzim aktiviteleri ve malondialdehid düzeyi imidakloprid enjeksiyonu sonrasında önemli ölçüde artış göstermiştir. Deney grubundaki larvaların toplam hemosit sayıları kontrol grubuyla karşılaştırıldığında önemli ölçüde azalmıştır. Sonuç olarak imidakloprid G. mellonella'da muhtemelen hemostazı ve oksidatif dengeyi bozarak, hücresel bağışıklık sisteminde, antioksidan enzim sisteminde ve enerji metabolizmasında değişikliklere neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of sublethal concentrations of imidacloprid on antioxidant enzyme activities (superoxide dismutase and catalase), lipid peroxidation levels (malondialdehyde content), some biochemical parameters (total protein, total lipid, and total carbohydrate), and hemocytes (total hemocyte count), which is important component of cellular immune defense system of Galleria mellonella were investigated. Sublethal doses of imidacloprid (0.25, 0.50, 0.75 and 1.00 µg) were injected to G. mellonella larvae and the effects were investigated at 24, 48, 72 and 96 hour periods. Injection of larvae to 0.75 and 1.00 µg imidacloprid caused a significant decrease in protein content at 96 h. Lipid and carbohydrate contents were significantly reduced at all periods when compared to the control. Antioxidant enzyme activities and malondialdehyde content increased after the imidacloprid injection. Total hemocyte counts in experimental larvae were significantly decreased compared to the control. Consequently, imidacloprid caused the changes of cellular immune and antioxidant enzyme system, and energy metabolism of G. mellonella, possibly by leading to damage of oxidative balance and homeostasis.