Herbisit mezotrion'un Galleria mellonella L. üzerine toksik etkilerinin araştırılması
Investigations toxic effects of herbicide mesotrione on Galleria mellonella L.
  1. Tez No: 484459
  2. Yazar: TURAN TANKUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Mezotrion zararlılara karşı kullanılan yeni bir herbisittir. Mezotrion, etkileri hedef organizmalarda iyi karakterize edilmiş atrazin yerine kullanılması planlanan oldukça yeni, triketon grubu bir herbisittir. Son yıllarda tarım ürünlerinde ve birçok zararlı türün kontrolünde kullanılmaktadır. Bu çalışmada Mezotrionun farklı subletal dozlarının ( 0.1 µg, 0.2 µg, 0.3 µg, 0.4 µg, 0.5 µg, 0.6 µg, 0.7 µg, 0.8 µg, 0.9 µg, 1 µg ) model organizma Galleria mellonella'da neden olduğu oksidatif stresin, lipid peroksidasyonu (MDA), Süperoksit dismutaz (SOD) ve Katalaz (CAT) aktiviteleri ile lipid, karbonhidrat ve total protein miktarlarına olan etkileri araştırılmıştır. Mezotrion protein, lipid ve karbonhidrat düzeylerinde azalmaya neden olurken, lipid peroksidasyonu (MDA), Süperoksit dismutaz (SOD) ve Katalaz (CAT) aktivitelerinde artışa neden olmuştur. Sonuç olarak, mezotrionun CAT ve SOD gibi antioksidan enzimlerin aktivitesi ile lipid peroksidasyonu (MDA) düzeyini artırarak oksidatif strese neden olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mesotrione is a new herbicide being developed for pests. Mesotrione is an alternative herbicides among the triazine group which could be used instead of Atrazine. In recent years it has been used in agricultural products and many pests control. In this study, lipid the effects of different sublethal doses of Mesotrione (0.1 μg, 0.2 μg, 0.3 μg, 0.4 μg, 0.5 μg, 0.6 μg, 0.7 μg, 0.8 μg, 0.9 μg and 1 μg) was investigated about the induced oxidative stress on Lipid Peroxidation (MDA), superoxide dismutase (SOD) and catalase (CAT) activities with lipid, carbohydrate and total protein amounts in the model organism Galleria mellonella. Mesotrion treatment caused a decrease in protein, lipid and carbohydrate levels, while an increase in MDA levels with SOD and CAT enzyme activity were observed. In conclusion, it has been determined that mesotrione increases the lipid peroxidation (MDA) level by the activity of antioxidant enzymes such as CAT and SOD, leading to oxidative stress.