Bazı yerel mısır genotiplerinde SSR yöntemiyle genetik çeşitliliğin belirlenmesi
Identification of genetic variability of some heirlooms using SSR assay
- Tez No: 484561
- Danışmanlar: PROF. DR. MEFHAR GÜLTEKİN TEMİZ, YRD. DOÇ. DR. FIRAT KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada Karadeniz Bölgesinden toplanmış olan 32 yerel popülasyon arasındaki genetik çeşitlilik SSR markör tekniği analiz edilmiştir. Araştırmada kullanılan 22 primerden sadece 14 tanesi bant vermiş ve toplam 42 allel elde edilmiştir. SSR lokusu başına ortalama 3 allel olduğu saptanmıştır. En fazla allel umc1571 lokusundan (6); en az allel ise phi022 (1) lokusundan elde edilmiştir. En büyük PIC değeri umc 1450 lokusundan 0.95 olarak elde edilmiştir. En düşük PIC değeri ise PHİ032 lokusundan 0.43 olarak elde edilmiştir. Çorum ve Trabzon genotiplerinin birbirine genetik olarak en yakın popülasyonlar olduğu buna karşın Artvin ve Rize popülasyonlarının birbirlerine genetik olarak en uzak olan popülasyonlar olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, genetic variation among 32 heirlooms collected from the Black Sea Region was analyzed using SSR markers. 22 SSRs used in the study, only 14 SSRs revealed a total of 42 alleles. The mean of 3 alleles per SSR locus was determined ranging from 6; ( umc1571 locus) to one (phi022 locus). The largest PIC value was obtained as 0.95 from the umc1450 loci. The lowest PIC value was obtained as 0.43 at the PHİ032 locus. While the Corum and Trabzon genotypes were the closest genetically related populations, Artvin and Rize populations were found to be the most genetically distant populations.