Yüksek mertebeden değişken katsayılı doğrusal hiperbolik diferensiyel denklemlerin çözümlerinin varlığı
Existing of solution to the higher order linear hyperbolic differential equations with variable coefficient
- Tez No: 484560
- Danışmanlar: PROF. DR. NECAT POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu tezin ilk bölümünde tez konusuna ilişkin bazı açıklayıcı bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde literatür çalışmasına yer verilmiştir. Üçüncü bölümde tez boyunca kullanılacak olan temel tanım, teorem, eşitlikler ve eşitsizlikler verilmiştir. Ayrıca ikinci mertebeden dalga denklemi için bazı teoremler ve titreşen şerit probleminin çözümü Fourier seri yöntemiyle ele alınmıştır. Dördüncü bölüm bu tezin orijinal kısmıdır ve iki alt bölümden oluşmaktadır. İlk kısımda, değişken katsayılı yüksek mertebeden doğrusal hiperbolik diferansiyel denklemin çözümlerinin iyi konumluluğu çalışılmıştır. İkinci kısımda, bu problemin Fourier serisi şeklindeki çözümü verilmiştir. Beşinci bölümde ise elde edilen sonuçlar özetlenmiş ve bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this thesis some explanatory information on the thesis topic was given. In the second chapter, related literature was given. In the third chapter, basic definitions, theorems, equalities and inequalities that will be used throughout the thesis are given. Moreover, some theorems on solutions of second order linear hyperbolic differential equations and the solution of vibrating string problem by Fourier series method were given. The fourth chapter is the original part of this thesis and consists of two subsections. In the first part, well-posedness of solutions of higher order linear hyperbolic differential equations with variable coefficient is studied. In the second part, the solution of this problem was given by the form of Fourier series In the fifth chapter, the obtained results are summarized and suggestions are presented.