Transformation of Stenotrophomonas maltophilia KB2 with eGFP plasmids and its introduction into Raphanus sativus
Stenotrophomonas maltophilia KB2 varyantının egfp plasmidi ile transformasyonu ve Raphanus sativus bitkisine aktarımı
  1. Tez No: 484574
  2. Yazar: EGEM ÖZBUDAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AYDIN AKBUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, bitki hücrelerindeki görüntülenmesini kolaylaştırmak amacıyla markör gen ile işaretlenmiş, non-steroidal anti-inflamatuar ilaçları parçalayabilme özelliğine sahip bakteri varyantı bitki tohumlarına aktarılmıştır. Naproxeni parçalayabilme özelliğine sahip olduğu bilinen Stenotrophomonas maltophilia KB2 varyantı, eGFP markör geni ile modifiye edilmiş ve bu varyantın Raphanus sativus tohumlarına aktarılmasının sonucu olarak bitki dokularında yaşayabildiği belirlenmiştir. S. maltophilia KB2, kontamine olmuş topraklardan non-steroidal anti-inflamatuvar ilaçları arındırmak için fitoremediasyon amacıyla kullanılabilme potansiyeline sahiptir. Ayrıca, S. maltophilia bakterisinin bazı varyantlarının“endofit”olarak kayda geçmiş olması, bitkilerde patojenlere karşı arttırılmış direnç veya gelişmiş büyüme gibi endofitlerde bulunan birçok özelliğin S. maltophilia KB2 varyantının geniş bir kullanım alanına sahip olmasına imkan tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a bacterial strain which is able to degrade non-steroidal anti-inflammatory drugs (NSAIDs) was labeled with the marker gene to enable monitoring of the bacterial cells in plants and the strain was introduced into plant seeds. As a result of the modification of Stenotrophomonas maltophilia strain KB2, which had been found to degrade naproxen, with the eGFP marker gene, and its introduction into plant seeds, it was determined that the strain can live in plant tissues. Therefore, in the future, this strain can be used for phytoremediation to remove NSAIDs from contaminated soils. Also, in the light of the evidence that some strains of S. maltophilia had been recorded as“endophytes”, the general features of endophytes would be used to apply S. maltophilia for wide range of purposes including promoted growth or increased resistance against pathogens or biotic stress factors in plants.