Kemer ve civarında yer alan mafik kayaçların mineralojisi, petrolojisi ve jeokimyası
The mineralogy, petrology and geochemistry of the mafic rocks around Kemer
  1. Tez No: 484576
  2. Yazar: SEMİN TELCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDANE İLBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada Kemer (Antalya) ve civarındaki mafik kayaçların jeolojisi, mineralojisi ve jeokimyası incelenmiştir. Çalışma alanı Kemer civarındaki Kuzdere'nin kuzeybatısı ve güneybatısı, Çamyuva'nın batısı ve Tekirova kuzeyini kapsayan bölgelerden oluşmaktadır. İnceleme alanındaki kayaçlar, serpantinit, gabro ve diyabaz dayklardan oluşmaktadır. Mikroskobik çalışmalarda araziden elde edilen kayaçların mineral içerikleri, olivin, klinopiroksen, plajiyoklaz olduğu gözlenmiştir. Fakat az miktarlarda ortopiroksen ve opak mineraller de gözlenmektedir. Kayaçlarda serpantinleşme, iddingsitleşme, uralitleşme, killeşme, karbonatlaşma ve epidotlaşma yaygın olup kayaçlarda kümülatik doku oldukça sık görülmüştür. Kimyasal analiz sonuçları, Harker diyagramları, örümcek diyagramları ve nadir toprak elementi diyagramları incelenmesiyle araziden alınan gabro ve diyabaz daykların dalma-batma zonunda oluşmuş bir magma ürünü olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
In this study, geology, mineralogy and geochemistry of the mafic rocks of Kemer (Antalya) and nearby have been studied. Study area is consisted of northeast and southeast of Kuzdere, west of Çamyuva and north of Tekirova around Kemer. Rocks in research field is consisted of serpentinites, gabbros and doleritic dykes. In microscopic studies, mineral content of rocks which taken from the field is viewed as olivine, clinopyroxene and plagioclase. But traces amounts of orthopyroxene and opaque also have been seen. Serpentinization, iddingsitization, uralitization, serisitization, carbonatization and epidotization has been seen in rocks and rocks has shown cumulatic textures frequently. By examining chemical analysis results, Harker diagrams, spider diagrams and rare earth element diagrams have been showed that gabbro and diabase dykes taken from the field is a magma product which formed in subduction zone.