Deniz ve plaj alanlarında rekreasyonel taşıma kapasitesinin belirlenmesi ve ziyaretçi yönetimi modellerinin uygulanması-Phaselis örneği
Determination of recreational carriying capacity in sea and beach areas and implementation of visitor management models-A case study Phaselis
- Tez No: 484577
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNÜL İÇEMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Mühendislik Bilimleri, Çevre Mühendisliği, Marine Science, Engineering Sciences, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Phaselis rekreasyonel alanında artan ziyaretçi yoğunluğu sürdürülebilir kullanımı yönünde çalışmalar yapılmasını gerektirmektedir. Bu çalışma ile çevresel etkilerin belirlenmesi ve taşıma kapasitelerinin hesaplanmasıyla elde edilen bulgulardan yararlanılarak, alanın koruma/kullanma dengesinin sağlanması ve gelecek nesillere aktarılması amaçlanmıştır. Sürdürülebilir kullanım için model yöntemleri ile bazı öneriler getirilmiştir. Çalışmada, 1 kontrol noktası olmak üzere toplam 9 istasyondan fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik deniz suyu kalitesi analizleri yapıldı ve deniz suyu ekolojik kalitesi belirlendi. Kıyı ve deniz alanlarında ziyaretçi yoğunluğu ve kullanım bilgileri yerinde toplandı ve tekne taşıma kapasitesi hesaplarında kullanılmak amacıyla alanı kullanan teknelerin büyüklük ve tip dağılımları belirlendi. Elde edilen verilerden FTK, GTK ve ETK hesaplamaları sonucunda, plaj, piknik ve yüzme rekreasyonel alanlarında FTK'nin idari, yönetim ve meteorolojik şartlarla azaldığı gözlemlenmiştir. Rekreasyonel taşıma kapasitesi sonuçları ile karşılaştırmak amacıyla LAC modeli için kapsamlı bir şekilde kılavuz değerler belirlenmiştir. ETK ile ziyaretçi yönetim modeli (LAC) arasında benzerlik olduğu dikkat çekmektedir. Benzerliğin minimum %41, maksimum %77 olduğu görülmüştür. Taşıma kapasitesi sonuçları ile LAC modeli karşılaştırıldığında, özellikle taşıma kapasitesinin birlikte detaylı ve kapsamlı olarak incelenmesi gerekmekle birlikte LAC modelinin daha hızlı yanıt verdiği anlaşılmıştır. LAC modelinin bölgedeki doğal alanların karakteriyle uyuşacak biçimde şekillendirilmesinin mümkün olduğu, bu nedenle, daha kullanışlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Increasing visitor density in the Phaselis recreational area requires work towards sustainable use. This study aims at providing the protection / usage balance of the area and transferring it to future generations by making use of the findings obtained by determining the environmental effects and calculating the carrying capacities. Some suggestions have been made with model methods for sustainable use. In the study, physical, chemical and microbiological sea water quality analyzes were carried out from 9 stations, 1 control point and ecological quality of seawater was determined. Visitors' density and usage information were collected in the coastal and marine areas and the size and type distributions of the boats using the area were determined in order to be used in the calculation of boat carrying capacity. As a result of FTK, GTK and ETK calculations, it has been observed that FTK decreases in administrative, management and meteorological conditions in beaches, picnic and swimming recreational areas. In order to compare with the results of recreational carrying capacity, comprehensive reference values for the LAC model have been established. It is noteworthy that there is a similarity between the ETK and the visitor management model (LAC). The similarity was found to be minimum 41%, maximum 77%. When comparing the results of carrying capacity with that of the LAC model, it was understood that the LAC model responded more quickly, especially if the carrying capacity should be studied together in detail and thoroughly. It is therefore seen that the LAC model is more useful, as it is possible to shape it to match the character of the natural areas of the region.